Kilka dni przed 20-tym każdego miesiąca to dobry czas na poradnik jak zapłacić podatek dochodowy i VAT. Możecie powiedzieć, że przecież ja to wiem, ale ten artykuł kieruje do grupy młodych przedsiębiorców, którzy dopiero zaczynają przygodę z biznesem. To właśnie nowi klienci, którzy zaczynają działalność byli inspiracją do utworzenia tego materiału.

Jak zapłacić podatek dochodowy przez Internet ?

Benjamin Franklin wypowiedział kiedyś słynne:

Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki.

Dziś napiszę jak opłacić podatki, wykorzystując do tego celu konto bankowe, internetowe. Nowy 2020 rok przyniósł rewolucje. Od stycznia należy wpłacać wszystkie swoje podatki (podatek dochodowy, VAT itp) na indywidualny mikrorachunek podatkowy. Pierwsze o czym musisz pamiętać to, to że podatek dochodowy musisz zapłacić do 20 dnia każdego miesiąca, za okres poprzedniego miesiąca. Pozwólcie, że pokaże to na podstawie mojego konta bankowego, w banku na „S” 😃

W swoim banku znajdujemy zakładkę Podatki. Akurat w moim banku wszystko jest bardzo intuicyjne. Wybieramy rodzaj podatku, a następnie symbol formularza płatności. Jeżeli mówimy o podatku dochodowym od jednoosobowej działalności gospodarczej wybieramy CIT. System powinien automatycznie wygenerować numer bankowy, na który winno się wpłacić środki. Inaczej zmień bank. Oczywiście żarcik 😁

jak zapłacić podatek
Płacenie podatku dochodowego przez Internet

Jeśli jeszcze nie znasz swojego mikrorachunku, to skorzystaj z Generatora na stronie Portalu Podatkowego https://www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego .

Poniżej przechodzimy do danych nadawcy, czyli Twojej firmy. Bank wypełnia mi je automatycznie:

jak zapłacić podatek dochodowy

Ta sekcja nie wymaga chyba komentarza, więc przechodzimy do istotnych konfiguracji przelewu.  Pozostaje tylko przekopiowanie Twojego mikrorachunku, jako odbiorcy płatności i określenia za jaki okres i jaki wybieramy symbol płatności.

PIT-5 czyli podatek dochodowy

Jeżeli prowadzisz jednoosobową działalność, na zasadach ogólnych to Twoim symbolem podatkowym jest PIT-5. Następnie wybieramy rok, typ okresu, to najczęściej miesiąc i numer okresu, to miesiąc za który dokonujesz zapłaty.

Przykład:

Podatek wyszedł nam za miesiąc grudzień 2019. Płacimy go 16 stycznia 2020 r. Okres to odpowiednio 19 / miesiąc / 12.

Jak zapłacić podatek dochodowy na ryczałcie

Jeśli jesteś na ryczałcie to wszystkie czynności przy płaceniu podatku dochodowego, płaci się analogicznie, z jedną ważną różnicą. Symbol formularza w tym przypadku to PPE.

jak zapłacić podatek dochodowy na ryczałcie

Jak zapłacić VAT przez Internet ?

Po wprowadzeniu konieczności sporządzania i wysyłania deklaracji JPK dla tzw. VATowców, wielu przedsiębiorców zrezygnowało z rozliczania VAT. Jednak nie wszyscy, a poza tym nie wszyscy mogą z niego zrezygnować, ale o tym już pisałem na blogu. Dziś sprawa techniczna – jak zapłacić VAT przez Internet. Zanim jak, może powiem kiedy. VAT regulujemy do 25 dnia każdego następnego miesiąca, po miesiącu, w którym konieczność zapłaty wystąpiła. Wracamy do zakładki Podatki, na koncie internetowym i listy Symboli formularz lub płatności wybieramy VAT (podatek od towarów i usług).

jak zapłacić vat przez internet

Dla jednoosobowy działalności gospodarczej, w sekcji Symbol formularza, odszukujemy VAT-7. Analogicznie trzeba wybrać okres. W Identyfikacja zobowiązania można wpisać „Podatek VAT za miesiąc / rok”

Comiesięczne płacenie dopełniają jeszcze obowiązkowe składki ZUS, o których to pisałem w artykule www.michalszafranski.pl/skladki-zus-przedsiebiorcow. Jeśli masz jakieś pytania dotyczące Twojego biznesu, zapraszamy do kontaktu. Będzie mi miło jak zostawisz słowo komentarza na temat artykułu, jak zapłacić podatek dochodowy i VAT oraz udostępnisz go dalej, aby nie umarł, a pomógł komuś jeszcze…

michał szafrański

Udanego dnia
Michał Szafrański

Spodobał Ci się ten materiał i okazał się dla Ciebie pomocny ?! Chcesz, abym publikował częściej i więcej … Zapraszam do wsparcia projektów pomocy marketingowej dla mikroprzedsiębiorców i edukacji finansowej dzieci i młodzieży…

Jeżeli spodobał Ci się artykuł, polub stronę i udostępnij info znajomym …

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Autor 

Pasjonat Internetu i przedsiębiorczości. Pomagam firmom sprzedawać więcej w Internecie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *