Jak zapłacić podatek dochodowy i VAT

0 komentarzy

Kilka dni przed 20 każdego miesiąca to dobry czas na poradnik jak zapłacić podatek dochodowy i VAT. Możecie powiedzieć, że przecież ja to wiem, ale ten artykuł kieruje do grupy młodych przedsiębiorców, którzy dopiero zaczynają przygodę z biznesem. To właśnie nowi klienci, którzy zaczynają działalność byli inspiracją do utworzenia tego materiału.

Jak zapłacić podatek dochodowy przez internet ?

Benjamin Franklin wypowiedział kiedyś słynne:

Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki.

Dziś napiszę jak opłacić podatki, wykorzystując do tego celu konto bankowe, internetowe. Pierwsze o czym musisz pamiętać to, to że podatek dochodowy musisz zapłacić do 20 dnia każdego miesiąca, za okres poprzedniego miesiąca. Pozwólcie, że pokaże to na podstawie mojego konta bankowego, w banku na „S” 😃

W swoim banku znajdujemy zakładkę Podatki. Akurat w moim banku wszystko jest bardzo intuicyjne:

jak zapłacić podatek

Płacenie podatku dochodowego przez internet

Zaczynamy od wyboru Organu podatkowego, czyli Urzędu Skarbowego. Wystarczy wybrać z listy. Dalej Symbol formularza lub płatności. Jeżeli mówimy o podatku dochodowym od jednoosobowej działalności gospodarczej wybieramy CIT. System powinien automatycznie wygenerować numer bankowy, na który winno się wpłacić środki. Inaczej zmień bank. Oczywiście żarcik 😁

Poniżej przechodzimy do danych nadawcy, czyli Twojej firmy. Bank wypełnia mi je automatycznie:

jak zapłacić podatek dochodowy

Ta sekcja nie wymaga chyba komentarza, więc przechodzimy do istotnych konfiguracji przelewu. A więc określenia za jaki okres i jaki wybieramy symbol płatności.

PIT-5 czyli podatek dochodowy

Jeżeli prowadzisz jednoosobową działalność, na zasadach ogólnych to Twoim symbolem podatkowym jest PIT-5. Następnie wybieramy rok, typ okresu, to najczęściej miesiąc i numer okresu, to miesiąc za który dokonujesz zapłaty.

Przykład:

Podatek wyszedł nam za miesiąc czerwiec 2019. Płacimy go 16 lipca 2019 r. Okres to odpowiednio 19 / miesiąc / 06.

Jak zapłacić podatek dochodowy na ryczałcie

Jeśli jesteś na ryczałcie to wszystkie czynności przy płaceniu podatku dochodowego, płaci się analogicznie, z jedną ważną różnicą. Symbol formularza w tym przypadku to PPE.

jak zapłacić podatek dochodowy na ryczałcie

Jak zapłacić VAT przez internet ?

Po wprowadzeniu konieczności sporządzania i wysyłania deklaracji JPK dla tzw. VATowców, wielu przedsiębiorców zrezygnowało z rozliczania VAT. Jednak nie wszyscy, a poza tym nie wszyscy mogą z niego zrezygnować, ale o tym już pisałem na blogu. Dziś sprawa techniczna – jak zapłacić VAT przez internet. Zanim jak może powiem kiedy. VAT regulujemy do 25 dnia każdego następnego miesiąca, po miesiącu, w którym konieczność zapłaty wystąpiła. Wracamy do zakładki Podatki, na koncie internetowym i listy Symboli formularz lub płatności wybieramy VAT (podatek od towarów i usług).

jak zapłacić vat przez internet

Dla jednoosobowy działalności gospodarczej, w sekcji Symbol formularza, odszukujemy VAT-7. Analogicznie trzeba wybrać okres. W Identyfikacja zobowiązania można wpisać „Podatek VAT za miesiąc / rok”

Comiesięczne płacenie dopełniają jeszcze obowiązkowe składki ZUS, o których to pisałem w artykule www.michalszafranski.pl/skladki-zus-przedsiebiorcow. Jeśli masz jakieś pytania dotyczące Twojego biznesu, zapraszamy do kontaktu. Będzie mi miło jak zostawisz słowo komentarza na temat artykułu, jak zapłacić podatek dochodowy i VAT oraz udostępnisz go dalej, aby nie umarł, a pomógł komuś jeszcze…

michał szafrański

Udanego dnia
Michał Szafrański
 

Jeżeli spodobał Ci się artykuł, Polub tę stronę! i udostępnij info znajomym …

Kategorie:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wniosek w.s. wodociągów

Upał doskwiera, ale mnie, w szczególności mieszkańcom, którzy mają problemy z wodą doskwiera brak wodociągów na terenie sołectw Rząbiec, Wymysłów...

Zamknij