Od stycznia 2018 już wszystkie przedsiębiorstwa, w tym mikroprzedsiębiorstwa będą zobowiązane sporządzać i przesyłać jednolity plik kontrolny, tzw. jpk. Z końcem roku urzędy skarbowe organizowały specjalne szkolenia informacyjne, a w firmach analizowano zasadność kontynuowania działalności jako podatnik VAT. Przypominam, że jednolity plik kontrolny składają firmy, które są płatnikami VAT. Dziś spróbuję Ci pomóc jak sporządzić i wysłać JPK – to nie takie trudne.

Jednolity plik kontrolny czyli JPK

Z pomocą przy tworzeniu jednolitego pliku kontrolnego nie tylko przychodzą bardzo intuicyjne samouczki Ministerstwa Finansów www.podatki.gov.pl. Pomocne są również dostosowane programy księgowe, z których korzystamy – a przynajmniej powinny być dostosowane. Ja osobiście korzystam z Programów Księgowych Insert i tworzenie i wysyłanie JPK to tylko kliknięć.

jednolity plik kontrolny
Jak stworzyć, wysłać i potwierdzić Jednolity Plik Kontrolny, czyli JPK ?

Jak się pewnie domyślasz jednolity plik kontrolny będziemy wysyłać wyłącznie za pośrednictwem internetu (nie przynosimy plików czy wydruków do Urzędu Skarbowego). Z uwagi na przysyłane dokumenty będą wysyłane w Twoim imieniu i są to „tajne” dane finansowe, muszą być potwierdzane szyfrowanym, indywidualnym podpisem, zwanym profilem zaufanym. Jeśli jeszcze go nie masz to polecam Ci go założyć po przeczytaniu tego artykułu. O tym jak to zrobić napisałem w artykule www.michalszafranski.pl/profil-zaufany.

Następnie odpowiemy sobie na pytanie co i kiedy i jak składamy. Obligatoryjnie sporządzamy tzw. JPK_VAT, czyli ewidencję zakupu i sprzedaży VAT. Na żądanie Urzędu możemy zostać poproszeni o przesłanie: JPK_KR (księgi rachunkowe), JPK_WB (wyciąg bankowy), JPK_MAG (magazyn), JPK_FA (faktury VAT), JPK_PKPIR (podatkowa księga przychodów i rozchodów), JPK_EWP (ewidencja przychodów).

Wysyłka JPK w programie księgowym

Wspominałem już o Programie Insert, dzięki któremu generuje plik JPK_VAT za pomocą kilku kliknięć, na podstawie wprowadzonych każdego miesiąca danych. Są również dostępne gotowe aplikacje Ministerstwa Finansów za pośrednictwem spełnimy ten obowiązek sprawozdawczy. Plik gotowy więc możemy rozpocząć wysyłkę

  1. Na stronie www.podatki.gov.pl określ czy jesteś mikro, małym, średnim czy dużym przedsiębiorcą – mam nadzieję że znasz różnice, jeśli nie na powyższej stronie, znajdziesz różnicę pomiędzy tymi podmiotami. Dalszy instruktaż będziemy prowadzić dla mikro przedsiębiorcy.
  2. Zapoznaj się z samouczkiem, który ułatwi Ci samodzielne sporządzenie i wysłanie pliku.
  3. Jeżeli Twój program księgowy nie generuje JPK lub nie masz takowego, to możesz zobaczyć jak on wygląda, pobierając go tutaj (nie zmieniaj formatu i nazewnictwa tabel w pliku). Jeśli masz problemy problemy z uzupełnieniem możesz skorzystać z mojej pomocy 730 775 333

Przykładowo wypełniony plik JPK_VAT: Sprzedaż towarów i usług

jednolity plik kontrolny jpk - przykład

Jak wysłać JPK ?

  1. Czas na wysyłkę pliku JPK. Aby tego dokonać pobierz i uruchom ze strony Ministerstwa Finansów (dostępnej tutaj) Aplikację Klient JPK 2.0 Instalator odpowiedni dla Twojej wersji system operacyjnego. Jeśli nie wiesz czy masz 32, czy 64 bitową wersję – kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonkę „Mój komputer” na pulpicie, następnie „Właściwości”. W linijce „Typ systemu”, znajdziesz odpowiedź. Polecam również pobrać i zapoznać się z instrukcją do tej aplikacji.
  2. Aplikacja pobrana ? Uruchom ją!
  3. Po starcie Sprawdź dostępność aktualizacji – może to potrwać kilka minut dlatego cierpliwie poczekaj.
  4. Kliknij Kontynuuj
  5. Jeśli nie masz jeszcze konta, Utwórz Profil – podając login i hasło. Jeżeli logujesz się po raz kolejny, wybierz konto, wpisz hasło i kliknij Zaloguj
  6. Jeśli otwierasz Aplikacje po raz pierwszy określ miejsce przechowywania plików JPK. W tym celu wejdź w Opcje, a następnie wybierz na komputerze folder, gdzie przechowujesz pliki.
  7. Teraz wystarczy przekonwertować, czyli zmienić format plików z generowanego w CSV na XML, pewnie się domyślasz że trzeba wejść w Konwersja pliku CSV na XML.
  8. Załaduj plik CSV i Kontynuuj, postępując zgodnie ze wskazówkami.

Plik JPK wysłany. Teraz czas na pobranie jego potwierdzenia. DO tego celu możemy wykorzystać aplikacji E-Deklaracje i odpowiedni Formularz UPO (Urzędowe Potwierdzenie Odbioru), w którym potwierdzisz odbiór pliku JPK, sprawdzisz statut i potwierdzisz nadanie dokumentu.

Plik JPK pytania i odpowiedzi

Co jeśli popełnisz błąd i potrzebna będzie korekta ? Nic strasznego. Pamiętaj, aby złożyć korektę Pliku JPK_VAT, a przy jej składaniu wstaw cel złożenia: 2.

Kluczową sprawą, o której należy pamiętać to daty wysyłania dokumentów. Są one analogiczne do dat składania deklaracji VAT, czyli Jednolity Plik Kontrolny za styczeń 2018, wysyłamy do 25 lutego 2018 r.

W tym miejscu dodam jeszcze kilka pytań i odpowiedzi jakie padały na spotkaniu informacyjnym w Włoszczowskim Urzędzie Skarbowym:

Kiedy i jak często  wysyłamy JPK, kiedy rozliczamy się kwartalnie ?

Odpowiedź: Co miesiąc

Jak wysyłamy JPK z kasy fiskalnej ?

Odpowiedź: Dokumentem ewidencjonowany jest raport z kasy

Usługi księgowe

Mam nadzieję, że przybliżyłem Ci obsługę i procedury podczas tworzenia i wysyłki jednolitego pliku kontrolnego. Jeśli potrzebujesz pomocy księgowej w rozliczaniu swojej działalności, możesz skorzystać ze strony www.michalszafranski.pl/uslugi-ksiegowe, gdzie znajdziesz szczegółowe informacje na temat współpracy. Jeśli masz jakieś pytania dotyczące JPK lub innych zagadnień księgowych czy marketingowych zostaw komentarz, napisz e-maila, albo zadzwoń.

michał szafrański

Udanego dnia
Michał Szafrański

Spodobał Ci się ten materiał i okazał się dla Ciebie pomocny ?! Chcesz, abym publikował częściej i więcej … Zapraszam do wsparcia projektów pomocy marketingowej dla mikroprzedsiębiorców i edukacji finansowej dzieci i młodzieży…

Jeżeli spodobał Ci się artykuł, polub stronę i udostępnij info znajomym …

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Autor 

Pasjonat Internetu i przedsiębiorczości. Pomagam firmom sprzedawać więcej w Internecie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *