Składki ZUS przedsiębiorców

0 komentarzy

Wysokość łącznej składki ZUS przedsiębiorców podlega ostatnimi czasy corocznym zmianom. Niestety z tendencją do podnoszenia składek. Rok 2020 to największy skok procentowy podwyżek składek ZUS 🙁 Ale nie czas na politykę. W tym miejscu znajdziesz aktualne składki ZUS dla właścicieli firm, z podziałem na firmy z małym i pełnym ZUS-em oraz ulgą na start.

Wysokość składki ZUS przedsiębiorców

Czas na konkrety. Wysokość składek ZUS dla firm jest uzależniony od tego czy pierwszy raz zakładasz firmy (płacisz tzn. mniejszy ZUS), czy jesteś właścicielem biznesu przez co najmniej 2 lata. Jak można się domyślić tzn. mniejszy ZUS to niższe składki, ale tylko przez pierwsze 2 lata działalności. Dodatkowo przedsiębiorcy, których przychody nie przekroczyły w roku poprzednim kwoty : 63 000 zł mogą skorzystać z dodatkowych możliwości, o których będę pisał później. Poniżej prezentuje stawki dla przedsiębiorców, których przychód przekroczył w.w. kwotę lub nie spełniają dodatkowych warunków na skorzystanie z preferencyjnych składek.

składki zus przedsiębiorców

Wykaz składek ZUS dla przedsiębiorców

Minimalne składki ZUS dla przedsiębiorców (PEŁNE SKŁADKI)
(obowiązują styczeń – grudzień 2020)

 • Ubezpieczenie zdrowotne : będzie znane pod koniec stycznia zł
 • Ubezpieczenie emerytalne : 612,19 zł
 • Ubezpieczenie rentowe : 250,90 zł
 • Ubezpieczenie chorobowe : 76,84 zł
 • Ubezpieczenie wypadkowe : 52,37 zł
 • Fundusz Pracy : 76,84 zł

RAZEM : Łączna suma będzie znana pod koniec stycznia zł

Minimalne składki ZUS dla nowych przedsiębiorców (tzw. mały ZUS)
(obowiązują styczeń – grudzień 2019)

 • Ubezpieczenie zdrowotne : będzie znane pod koniec stycznia zł
 • Ubezpieczenie emerytalne : 152,26 zł
 • Ubezpieczenie rentowe : 62,40 zł
 • Ubezpieczenie chorobowe : 19,11 zł
 • Ubezpieczenie wypadkowe : 13,02 zł
 • Fundusz Pracy : –

RAZEM : Znane pod koniec stycznia zł

Ulga na start i inne preferencje w składkach ZUS

Nie można zapominać o ulgach i dodatkowych preferencjach z jakich może skorzystać przedsiębiorca. Szereg propozycji ulg kierowanych jest do młodych przedsiębiorców. Nadal w mocy pozostaje jednak mniejsza składka dla osób prowadzących działalność i jednocześnie pracujących. Wtedy jako firma płacimy jedynie składkę zdrowotną – aktualnie – 342,32 zł + plus ponad 30 zł

Zgodnie realizacją dodatkowych ulg dla nowych przedsiębiorców, którzy dopiero zakładają działalność, przez pierwsze 6 miesięcy tacy przedsiębiorcy są zwolnieni z płacenia składek społecznych. Poskreślam, zwolnienie dotyczy tylko składek społecznych. Nowy przedsiębiorca wpłaca jedynie należną składkę zdrowotną w wysokości 342,32 zł + 30 zł miesięcznie.

Należy jednak pamiętać, że składki ZUS w przypadku skorzystania z 6-miesięcznego zwolnienia z opłat składek społecznych, okres ten jest traktowany jako nieskładkowy i nie jest wliczany do przyszłej emerytury. Pamiętaj jednak że skorzystanie z tego przywileju jest dobrowolne!

Przypominam o złożenie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych stosownych deklaracji, zgodnie z tym jaką formę i w jakiej wysokości składki będziesz odprowadzał.

Zgodnie z nowymi regulacjami ZUS składki ZUS, płacimy z wykorzystaniem jednego konta (którego numer ZUS dostarczał pocztą). Ostatecznie więc na swoje indywidualne konto ZUS wpłacamy:

Płatnicy pełnych składek:  ? zł

Płatnicy „małego ZUS-u”:  ? zł

Jak płacić składki ZUS ?

Najwygodniej składki ZUS płacić, wykorzystując do tego celu swoje internetowe konto bankowe. W moim banku to właśnie regulowanie opłat ZUS, US poprzez bank, powoduje brak opłat miesięcznych za konto.

Jak już pisałem w artykule p.t. jak założyć firmę, po założeniu działalności gospodarczej należy odwiedzić najbliższy oddział ZUS i zgłosić się do ubezpieczeń jako przedsiębiorca. W szczególności dotyczy to ubezpieczenie chorobowego, którego chęć opłacania musimy właśnie zgłosić.

Pozwól, że technicznie, jak płacić składki ZUS pokaże Ci na przykładzie mojego konta internetowego w Banku Zachodnim WBK. Po zalogowaniu klikamy górnym menu „PRZELEWY I PŁATNOŚCI”, następnie „ZUS”, po czym uzupełniamy kwoty składek, oznaczamy tym wpłaty i potwierdzamy dokonanie przelewu. Składki ZUS w niektórych bankach pogrupowane są właśnie w bloki:

 • ubezpieczanie zdrowotne,
 • ubezpieczenie społeczne – gdzie dodajemy składkę emerytalna, rentowa, chorobowa i wypadkowa,
 • fundusz pracy.

Przelew dla pełnego ZUS

Do kiedy płacimy składki ZUS ?

Termin płacenia składek ZUS jest uzależniony od tego, czy jako jednoosobowa działalność gospodarcza zatrudniamy pracowników, czy też nie.

 • osoba prowadzi działalność gospodarczą i nie zatrudnia pracowników: termin opłat ZUS mija do 10 dnia miesiąca, płatne za miesiąc poprzedni. Czyli 10 lutego 2019 roku, zapłacę składki za miesiąc styczeń 2019 (czyli 01/2019).
 • osoba prowadzi działalność gospodarczą i zatrudnia pracownika/ów: termin opłat ZUS mija wówczas do 15 dnia miesiąca, płatne za miesiąc poprzedni. Czyli 10 lutego 2019 roku, zapłacę składki za miesiąc styczeń 2019 (czyli 01/2019).

Jeśli nadal masz wątpliwości co do składek ZUS lub chciałbyś zoptymalizować ponoszone koszty w firmy to zapraszam na www.emesz.pl/uslugi-ksiegowe. Porozmawiajmy o biznesie, księgowości, marketingu i nie tylko.

michał szafrański

Trener marketingu Michał Szafrański życzy udanego dnia !

Kategorie:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Mikrorachunek podatkowy
Zamknij