Składki ZUS przedsiębiorców

0 komentarzy

Ostatnia aktualizacja 2 lutego 2022 autor Michał Szafrański

Wysokość łącznej składki ZUS przedsiębiorców podlega ostatnimi czasy corocznym zmianom. Niestety z tendencją do podnoszenia składek. W tym miejscu znajdziesz aktualne składki ZUS dla właścicieli firm, z podziałem na firmy z małym i pełnym ZUS-em oraz ulgą na start.

Wysokość składki ZUS przedsiębiorców

Czas na konkrety. Wysokość składek ZUS dla firm jest uzależniony od tego czy pierwszy raz zakładasz firmy (płacisz tzn. mniejszy ZUS), czy jesteś właścicielem biznesu przez co najmniej 2 lata. Jak można się domyślić tzn. mniejszy ZUS to niższe składki, ale tylko przez pierwsze 2 lata działalności. Dodatkowo przedsiębiorcy, których przychody nie przekroczyły określonej kwoty, mogą skorzystać z dodatkowych możliwości, o których pisałem na blogu. Poniżej prezentuje stawki dla przedsiębiorców, których przychód przekroczył w.w. kwotę lub nie spełniają dodatkowych warunków na skorzystanie z preferencyjnych składek.

składki zus przedsiębiorców

Wykaz składek ZUS dla przedsiębiorców

Minimalne składki ZUS dla przedsiębiorców (PEŁNE SKŁADKI)
(obowiązują luty – grudzień 2022)

 • Ubezpieczenie zdrowotne : składka liczona na podstawie dochodu (więcej)
 • Ubezpieczenie emerytalne : 693,58 zł
 • Ubezpieczenie rentowe : 284,26 zł
 • Ubezpieczenie chorobowe (dobrowolne) : 87,05 zł
 • Ubezpieczenie wypadkowe : 59,34 zł
 • Fundusz Pracy : 87,05 zł (jeśli dotyczy)

RAZEM : 1 124,23 zł + składka zdrowotna

Minimalne składki ZUS dla nowych przedsiębiorców (tzw. preferencyjny ZUS)
(obowiązują luty- grudzień 2022)

 • Ubezpieczenie zdrowotne : składka liczona na podstawie dochodu
 • Ubezpieczenie emerytalne : 176,27 zł
 • Ubezpieczenie rentowe : 72,24 zł
 • Ubezpieczenie chorobowe (dobrowolne) : 22,12 zł
 • Ubezpieczenie wypadkowe : 15,08 zł
 • Fundusz Pracy : –

RAZEM : 285,71 zł + wysokość składki zdrowotnej

Ulga na start i inne preferencje w składkach ZUS

Nie można zapominać o ulgach i dodatkowych preferencjach z jakich może skorzystać przedsiębiorca. Szereg propozycji ulg kierowanych jest do młodych przedsiębiorców. Nadal w mocy pozostaje jednak mniejsza składka dla osób prowadzących działalność i jednocześnie pracujących. Wtedy jako firma płacimy jedynie składkę zdrowotną – aktualnie – (znana drugiej połowie stycznia 2022)

Zgodnie realizacją dodatkowych ulg dla nowych przedsiębiorców, którzy dopiero zakładają działalność, przez pierwsze 6 miesięcy tacy przedsiębiorcy są zwolnieni z płacenia składek społecznych. Poskreślam, zwolnienie dotyczy tylko składek społecznych. Nowy przedsiębiorca wpłaca jedynie należną składkę zdrowotną w wysokości (znana drugiej połowie stycznia 2022) miesięcznie.

Należy jednak pamiętać, że składki ZUS w przypadku skorzystania z 6-miesięcznego zwolnienia z opłat składek społecznych, okres ten jest traktowany jako nieskładkowy i nie jest wliczany do przyszłej emerytury. Pamiętaj jednak że skorzystanie z tego przywileju jest dobrowolne!

Przypominam o złożenie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych stosownych deklaracji, zgodnie z tym jaką formę i w jakiej wysokości składki będziesz odprowadzał.

Zgodnie z nowymi regulacjami ZUS składki ZUS, płacimy z wykorzystaniem jednego konta (którego numer ZUS dostarczał pocztą).

Jak płacić składki ZUS ?

Najwygodniej składki ZUS płacić, wykorzystując do tego celu swoje internetowe konto bankowe. W moim banku to właśnie regulowanie opłat ZUS, US poprzez bank, powoduje brak opłat miesięcznych za konto.

Jak już pisałem w artykule p.t. jak założyć firmę, po założeniu działalności gospodarczej należy odwiedzić najbliższy oddział ZUS i zgłosić się do ubezpieczeń jako przedsiębiorca. W szczególności dotyczy to ubezpieczenie chorobowego, którego chęć opłacania musimy właśnie zgłosić.

Pozwól, że technicznie, jak płacić składki ZUS pokaże Ci na przykładzie mojego konta internetowego w Banku Zachodnim WBK. Po zalogowaniu klikamy górnym menu „PRZELEWY I PŁATNOŚCI”, następnie „ZUS”, po czym uzupełniamy kwoty składek, oznaczamy tym wpłaty i potwierdzamy dokonanie przelewu. Składki ZUS w niektórych bankach pogrupowane są właśnie w bloki:

 • ubezpieczanie zdrowotne,
 • ubezpieczenie społeczne – gdzie dodajemy składkę emerytalna, rentowa, chorobowa i wypadkowa,
 • fundusz pracy.

Przelew dla pełnego ZUS

Do kiedy płacimy składki ZUS ?

Termin płacenia składek ZUS jest uzależniony od tego, czy jako jednoosobowa działalność gospodarcza zatrudniamy pracowników, czy też nie.

 • osoba prowadzi działalność gospodarczą i nie zatrudnia pracowników: termin opłat ZUS mija do 20 dnia miesiąca, płatne za miesiąc poprzedni. Czyli 20 lutego 2022 roku, zapłacę składki za miesiąc styczeń 2022 (czyli 01/2022).
 • osoba prowadzi działalność gospodarczą i zatrudnia pracownika/ów: termin opłat ZUS mija wówczas do 20 dnia miesiąca, płatne za miesiąc poprzedni. Czyli 20 lutego 2022 roku, zapłacę składki za miesiąc styczeń 2022 (czyli 01/2022).

Jeśli nadal masz wątpliwości co do składek ZUS lub chciałbyś zoptymalizować ponoszone koszty w firmy to zapraszam na www.emesz.pl/uslugi-ksiegowe. Porozmawiajmy o biznesie, księgowości, marketingu i nie tylko.

michał szafrański

Udanego dnia
Michał Szafrański

Jeżeli spodobał Ci się artykuł, polub stronę na Facebooku i udostępnij info znajomym …

Kategorie:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.