Składki ZUS przedsiębiorców

Wysokość składki ZUS przedsiębiorców podlega ostatnimi czasy corocznym zmianom. Niestety z tendencją do podnoszenia składek, które to zjawisko łatwo można „wytłumaczyć” wzrostem minimalnych i średnich wynagrodzeń. Ale nie czas na politykę. W tym miejscu znajdziesz aktualne składki ZUS dla właścicieli firm, z podziałem na firmy z małym i pełnym ZUS-em.

Wysokość składek ZUS firm

Czas na konkrety. Wysokość składek ZUS dla firm jest uzależniony od tego czy pierwszy raz zakładasz firmy (płacisz tzn. mniejszy ZUS), czy jesteś właścicielem biznesu przez co najmniej 2 lata. Jak można się domyślić tzn. mniejszy ZUS to niższe składki, ale tylko przez pierwsze 2 lata działalności:

składki zus przedsiębiorców

Minimalne składki ZUS dla przedsiębiorców (PEŁNE SKŁADKI)
(obowiązują kwiecień – grudzień 2018)

Ubezpieczenie zdrowotne : 319,94 zł

Ubezpieczenie emerytalne : 520,36 zł

Ubezpieczenie rentowe : 213,26 zł

Ubezpieczenie chorobowe : 65,31 zł

Ubezpieczenie wypadkowe : 44,52 zł

Fundusz Pracy : 65,31 zł

RAZEM : 1 228,70 zł

Minimalne składki ZUS dla nowych przedsiębiorców (tzw. mały ZUS)
(obowiązują kwiecień – grudzień 2018)

Ubezpieczenie zdrowotne : 319,94 zł

Ubezpieczenie emerytalne : 122,98 zł

Ubezpieczenie rentowe : 50,40 zł

Ubezpieczenie chorobowe : 15,44 zł

Ubezpieczenie wypadkowe : 10,52 zł

Fundusz Pracy : –

RAZEM : 519,28 zł

A co jeśli pracujemy na etacie (zarabiamy minimalną krajową i pracodawca opłaca za nas składki), wtedy jako firma płacimy jedynie składkę zdrowotną – aktualnie – 319,94 zł

Zgodnie z nowymi regulacjami ZUS składki ZUS, płacimy z wykorzystaniem jednego konta (którego numer ZUS dostarczał pocztą). Ostatecznie więc na swoje indywidualne konto ZUS wpłacamy:

Płatnicy pełnych składek:  1 228,70 zł

Płatnicy „małego ZUS-u”:  519,28 zł

Jak płacić składki ZUS ?

Najwygodniej składki ZUS płacić, wykorzystując do tego celu swoje internetowe konto bankowe. W moim banku to właśnie regulowanie opłat ZUS, US poprzez bank, powoduje brak opłat miesięcznych za konto.

Jak już pisałem w artykule p.t. jak założyć firmę, po założeniu działalności gospodarczej należy odwiedzić najbliższy oddział ZUS i zgłosić się do ubezpieczeń jako przedsiębiorca. W szczególności dotyczy to ubezpieczenie chorobowego, którego chęć opłacania musimy właśnie zgłosić.

Pozwól, że technicznie, jak płacić składki ZUS pokaże Ci na przykładzie mojego konta internetowego w Banku Zachodnim WBK. Po zalogowaniu klikamy górnym menu „PRZELEWY I PŁATNOŚCI”, następnie „ZUS”, po czym uzupełniamy kwoty składek, oznaczamy tym wpłaty i potwierdzamy dokonanie przelewu. Składki ZUS w niektórych bankach pogrupowane są właśnie w bloki:

  • ubezpieczanie zdrowotne,
  • ubezpieczenie społeczne – gdzie dodajemy składkę emerytalna, rentowa, chorobowa i wypadkowa,
  • fundusz pracy.

Przelew dla pełnego ZUS

Do kiedy płacimy składki ZUS ?

Termin płacenia składek ZUS jest uzależniony od tego, czy jako jednoosobowa działalność gospodarcza zatrudniamy pracowników, czy też nie.

  • osoba prowadzi działalność gospodarczą i nie zatrudnia pracowników: termin opłat ZUS mija do 10 dnia miesiąca, płatne za miesiąc poprzedni. Czyli 10 lutego 2018 roku, zapłacę składki za miesiąc styczeń 2018 (czyli 01/2018).
  • osoba prowadzi działalność gospodarczą i zatrudnia pracownika/ów: termin opłat ZUS mija wówczas do 15 dnia miesiąca, płatne za miesiąc poprzedni. Czyli 10 lutego 2018 roku, zapłacę składki za miesiąc styczeń 2018 (czyli 01/2018).

Jeśli nadal masz wątpliwości co do składek ZUS lub chciałbyś zoptymalizować ponoszone koszty w firmy to zapraszam na www.emesz.pl/uslugi-ksiegowe. Porozmawiajmy o biznesie, księgowości, marketingu i nie tylko.

michał szafrański

Udanego dnia
Michał Szafrański

Jeżeli spodobał Ci się artykuł, Polub tę stronę! i udostępnij info znajomym …
Dziękuję za polubienia i udostępnienia
Twittnij o tym arykule
Subskrybuj mój kanał YouTube
Dodaj Google+
RSS

jak pozycjonować stronę internetową

Bestseller Dnia

zBLOGowani.pl

Bądź na bieżąco z nowościami. Dołącz do mojej społeczności

Dziękuję za polubienia i udostępnienia
Twittnij o tym arykule
Subskrybuj mój kanał YouTube
Dodaj Google+
RSS
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jednolity plik kontrolny

Od stycznia 2018 już wszystkie przedsiębiorstwa, w tym mikroprzedsiębiorstwa będą zobowiązane sporządzać i przesyłać jednolity plik kontrolny, tzw. jpk. Z...

Zamknij