Co miesiąc każdy przedsiębiorca ma obowiązek wykonać przelew do ZUS. Można oczywiście polemizować o wysokości tej daniny, ale w myśl zasady nie raz trzeba „płakać i płacić”. Można również skorzystać z szeregu preferencji składowych, ale jest to przedmiotem osobnego wpisu. Dziś prezentacja technicznego przekazania należnych składek do ZUS.

Jak wypełnić przelew do ZUS ?

Oczywiście najłatwiej wykonać go drogą elektroniczną, z wykorzystaniem internetowego rachunku bankowego, jeżeli jednak nie mamy, albo nie chcemy skorzystać z takiego rozwiązania pozostaje nam poprawne wypełnienie druku przelewu i wizyta w banku, albo na poczcie.

Zaczynamy od wypełnienia pozycji Nazwa odbiorcy (1). Będąc ubezpieczonym w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, przysłowiowym ZUSie wpisujemy Zakład Ubezpieczeń Społecznych, opcjonalnie można również dodać adres siedziby placówki głównej dla Twojego rejonu.

przelew do zus
Jak wypełnić druk przelewu do ZUS ?

Następnie wpisujemy Nasz indywidualny numer konta bankowego (2) do opłaty składek ZUS. Od początku 2018 każdy przedsiębiorca otrzymał od ZUS swój indywidualny numer konta bankowego, na który dokonuje wpłaty składek łącznie (ubezpieczenia społeczne i zdrowotne).

Czas na podanie łącznej kwoty składek ZUS (3). Mam nadzieję, że Twój księgowy prawidłowo wyliczył Ci kwotę należnych składek i uwzględnił ulgi i preferencje, z których możesz skorzystać – aby płacić mniej. W polu (4) podajemy powyższą kwotę słownie.

Pole (5) to miejsce, w którym wpisujemy Twoje dane jako przedsiębiorcy, czyli nazwę i adres firmy.

W polach tytułem (6) wpisujemy tekst np. Składki ZUS za czerwiec 2019.

Druk należy już jedynie podpisać i podbić pieczątkę firmową (7). Przelew wypełniony, teraz należy udać się do banku lub na pocztę w celu jego opłacenia. Pamiętaj, aby wykonać go w dwóch egzemplarzach, po jednym dla banku/poczty i Ciebie.

Internetowe druki przelewu ZUS

Jeśli masz Internet, możesz wygenerować druk przelewu do ZUSu jeszcze szybciej. Wystarczy wejść na jedną z wielu stron do generowania druków przelewu np. drukiprzelewu.pl i wybrać opcje: ZUS

druk przelewu do zus
Druk przelewu do ZUS przez Internet

Podajemy analogicznie Numer Twojego Firmowego Konta bankowego ZUS. Następnie kwotę (w wersji liczbowej jedynie). Jeśli to jest polecenie przelewu w Twoim banku to zaznaczamy wpłata, jeżeli wpłata na poczcie, albo innym banku zaznaczamy przelew.

W zależności od tego co wybraliśmy, w kolejnym polu wpisujemy albo samą nazwę firmy (dla przelewu), albo numer konta i nazwę firmy. Następnie podajemy NIP firmy, wybieramy drugi identyfikator np. REGON i podajemy jego numer.

Typ wpłaty to najczęściej Składka za 1 m-c. W polu numer deklaracji wpisujemy 01. W kolejnych polach wybieramy za jaki miesiąc i rok ma być deklaracja oraz analogicznie w tytule wpisujemy np. Składki ZUS za czerwiec 2019. Gotowe teraz wystarczy kliknąć Generuj blankiet i podbity i podpisany jest gotowy do opłacenia w banku albo na poczcie.

Porozmawiajmy o przelewach, księgowości i biznesie 730 775 333

Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące zagadnień księgowych,  a może nie masz pomysłu na rozkręcenia marketingu swoich produktów i usług w Twojej firmie zapraszam do kontaktu. Zachęcam do śmiałego komentowania i dzielenia się tym wpisem.

michał szafrański

Udanego dnia
Michał Szafrański

Spodobał Ci się ten materiał i okazał się dla Ciebie pomocny ?! Chcesz, abym publikował częściej i więcej … Zapraszam do wsparcia projektów pomocy marketingowej dla mikroprzedsiębiorców i edukacji finansowej dzieci i młodzieży…

Jeżeli spodobał Ci się artykuł, polub stronę i udostępnij info znajomym …

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Autor 

Pasjonat Internetu i przedsiębiorczości. Pomagam firmom sprzedawać więcej w Internecie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *