Jeśli Twoja strona internetowa (blog) jest już dostępna w sieci teraz czeka Cię konfiguracja bloga. Spokojnie, to nie jest takie trudne. Pokażę Ci krok po kroku, jak korzystać z panelu administracyjnego bloga i zmienić go nie do poznania.

Konfiguracja bloga : jak napisać post

O tym jak napisać post możesz przeczytać w artykule jak pisać artykuły. Dziś powiem troszkę szerzej na ten temat. Konfiguracje bloga zacznij od zmiany hasła Twojego panelu administracyjnego WordPress. Aby to zrobić wybierz zakładkę Użytkownicy (na pasku po lewej stronie), a potem Twój profil. Hasło możesz zmienić na dowolne (pamiętaj by było mocne – zawierało małe i wielkie litery oraz liczby). Wpisz je dwukrotnie w formularzu. Potwierdzić całość za pomocą Zaktualizuj profil. Pamiętaj, aby zapisać nowe dane do logowania się do Twojego profilu.

konfiguracja bloga

Czas na dodanie pierwszego artykułu. W zakładce Wpisy najpierw zrób porządek. Usuń wszystkie przykładowe wpisy, a następnie kliknij Dodaj nowy. Twój artykuł musi mieć Tytuł (to bardzo istotny element. Wyobraź sobie, że ktoś zadaje Ci pytanie „O czym ten wpis, tak konkretnie jest ?”. Twoja odpowiedź może być tytułem). Sposoby jak optymalnie wybrać tytuł możesz znaleźć na moim blogu. Kolej na treść artykułu. Na moim blogu znajdziesz także formy w jakich najlepiej pisać artykuły. Ponadto w wyznaczonym polu wpisz tagi, inaczej słowa kluczowe, które opisują Twój artykuł. Jeśli będziesz gotowy na publikacje światu Twojego artykułu kliknij Opublikuj.

Efekt Twojej pracy możesz zobaczyć na stronie swojego bloga. Jeżeli wpis wyda Ci się za długi, jak na pierwszą stronę to możesz go skrócić tak, aby na stronie pojawiał się tylko pierwszy akapit, a cała reszta po kliknięciu w tytuł artykułu. Musisz ponownie w panelu administracyjnym wejść do edycji wpisu i w miejscu gdzie kończy się pierwszy akapit wstaw przycisk „wstaw tag„, a następnie Zaktualizuj artykuł. Dla pewności podejrzyj zmiany.

Konfiguracja bloga: jak dodać podstronę bloga

Pewnie chciałbyś teraz zmienić przykładowy pasek górnego menu Twojego bloga. Aby tego dokonać zacznij od stworzenia podstron, czyli pozostałych stron Twojej witryny. Wejdź w zakładkę „Strony” Możesz usunąć przykładowe strony oraz za pomocą przycisku „Dodaj nową” stwórz nową stronę. Wprowadź tytuł oraz wykorzystując edytor tekstowy wzbogać podstronę o treść. Gdy skończysz, zatwierdź przyciskiem „Opublikuj” Jeśli chcesz budować wizerunek w Internecie, polecam Ci stworzenie podstron:

  • O mnie,
  • Galeria,
  • Moje filmy,
  • Kontakt.

Jak zrobić menu bloga ?

Aby dodać Twoje podstrony do głównego Menu bloga wejdź w zakładkę „Wygląd„, a następnie „Menu„. Nasze dodane podstrony znajdują się w module „Strony„. Zaznaczamy te, które chcemy dodać do górnego menu bloga i potwierdzamy „Dodaj do menu”. Aby dodać odnośnik do strony zewnętrznej np. do swojego kanału YouTube, musisz w module „Własne odnośniki” wstawić adres strony internetowej (pamiętaj o http://) oraz nadać etykietę (nazwę wyświetlaną) np. Moje Filmy i potwierdzić „dodaj do menu”.

Możesz dowolnie zmieniać kolejność przycisków w menu. Jeśli ustalisz już prawidłową kolejność zatwierdź zmiany Zapisz menu.

Jak ustawić widgety ?

Widgety to inaczej moduły Twojej strony, które zazwyczaj widzisz po prawej stronie blogów. Przykładowo na moim blogu www.michalszafranski.pl widgetem jest np: obrazek podlinkowany pod moją stronę Landing Page, aplikacja FanPage na Facebooku, czy zestawienie Kategorii bloga.

Aby wstawić widget wejdź w zakładkę „Wygląd” oraz „Widgety„. Możemy dodać widgety w formie :

  • Widget „About Me Widget” – możesz zmienić tytuł np „O mnie”, dodać zdjęcie, krótki tekst i link do Twojej podstrony o mnie gdzie zaprezentujesz się szerzej.
  • Adsense Widget – W tym miejscu możesz wstawić kod Adsense i zarabiać na wyświetlanych reklamach.
  • Archiwa – widoczne archiwum starszych wpisów w zestawieniu miesięcznym.
  • Chmura tagów – Najczęściej używane słowa kluczowe w Twoich wpisach.
  • Kalendarz – Kalendarz Twoich wpisów.
  • Kategorie – Zestawie kategorii.
  • Meta – Możliwość logowania do Panelu Administracyjnego z poziomu strony głównej.
  • Najnowsze komentarze – Pokaż czytelnikom najnowsze komentarze, aby skłonić ich do aktywności.
  • Najnowsze wpisy – Odpowiednik najnowszych komentarzy.
  • Szukaj – Wyszukiwarka. Twój czytelnik łatwo znajdzie ciekawy wpis na Twoim blogu (po tytule, albo słowie kluczowym).
  • Tekst – wstawiasz tutaj dowolny tekst, kod HTML, obrazek, lub skrypt.

Jeżeli nadal masz problemy z konfiguracją bloga chętnie Ci pomogę. Odezwij się do mnie, albo napisz pytanie w komentarzu. Dodatkowo, konfiguracja bloga to jeden z przedmiotów kursu www.trenermarketingu.pl polecam pozostałe marketingowe wskazówki i zapraszam na darmowy webinar

michał szafrański

Udanego dnia
Michał Szafrański

Jeżeli spodobał Ci się artykuł, Polub tę stronę! i udostępnij info znajomym

Autor 

Pasjonat Internetu i przedsiębiorczości. Pomagam firmom sprzedawać więcej w Internecie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *