Inspiracją do napisania tego artykułu była klientka, która zapytała mnie, jak wystawić fakturę bez vat. W przypadku, kiedy przedsiębiorca jest vatowcem sprawa wydaje się być prosta. Wpisujemy stawkę VAT, a jego wartość dodajemy do ceny netto. Dzisiaj skupię się na obowiązkach, które musi spełnić wystawca faktury bez VAT.

Jak wystawić fakturę bez VAT: krok po kroku

Faktury bez VAT mogą wystawiać jedynie osoby ustawowo zwolnione z VAT. Poniżej znajdziesz warunki jakie musisz spełniać, aby to robić. Rekomenduje wystawianie faktur, przy użyciu portali internetowych, jednak jeśli świadczysz np. usługi u klienta, rozwiązaniem jest tradycyjny druczek do faktur, w wersji papierowej. Teraz spojrzymy na fakturę i podpowiem, co musisz zrobić aby faktura została wypełniona prawidłowo. Zaczynamy od danych podstawowych:

jak wystawić fakturę bez vat

W polu Sprzedawca najlepiej „przybić” firmową pieczątkę. Mam nadzieje, że na Twojej pieczątce znajduje się NIP, jest on konieczny do wystawienia faktur. W polu Miejsce i data wystawienia faktury, sugeruje wpisanie miejscowość gdzie znajduje się siedziba Twojej firmy, czyli w moim przypadku Nieznanowice oraz daty jej wystawienia.

Ważny jest też Numer faktury. Możesz przyjąć dowolną formę numeracji faktur, pamiętaj aby zachować ciągłość numerów. Najbardziej popularnymi formami numeracji są:

  • numer faktury/rok : np. 01/2019
  • numer faktury/miesiąc/rok : 01/01/2019

Pamiętaj numeracja faktur VAT i bez VAT (przedsiębiorców zwolnionych z VAT) musi być zachowana. Czyli jeśli przyjąłeś formę np. 1/2019, aby nie zgubić numeracji nie wyrywaj, albo nie kasuj ostatniej kopii faktury. Będzie to stanowić podpowiedź, który numer jest następny.

Czas na wypełnienie danych Nabywca. To dane Twoich klientów. W przypadku sprzedaży firmom, nie zapomnij o numerze NIP kontrahenta.

Następnie wypełnij nazwę produktu lub usługi, które zrealizowałeś. Uzupełnij jednostkę miary (np. sztuki, h), ilość, cenę jednostkową i wartość. Poniżej podaj sumę całej faktury. Wpisz sumę faktury również słownie. Uzupełnij pole sposób zapłaty (np. zapłata gotówką, zapłata przelewem, przelew (7 dni), termin zapłaty (w przypadku gotówki, to data wystawienia faktury, w przypadku przelewu z odroczonym terminem płatności to data upływu np. 7 dni od daty wystawienia).

Uzupełnij nazwę i numer konta bankowego. Możesz nie uzupełniać tego, jeśli płatność dokonana została gotówką, jednak w przypadku płatności przelewem, klient musi wiedzieć na jaki numer ma wysłać kasę.

Gotowe druki, dedykowane przedsiębiorcom zwolnionym z VAT mają standardowo dodatkową formułę powodu zwolnienia, która MUSI ZNALEŹĆ SIĘ NA FAKTURZE. Jeśli nie masz jej domyślnie, MUSISZ umieścić poniższą formułę w Uwagach, albo Adnotacjach:

„Dostawa towarów lub świadczenie usług zwolnione na podstawie art. 113 ust. 1 lub 9 Ustawy o podatku od towarów i usług.”

Faktura gotowa. Wystarczy podpisać, opieczętować i … oryginał dla klienta, kopia do zaksięgowania!

W przypadku faktur z VAT pamiętaj o powyższych zasadach, uzupełniając dodatkowo rubrykę wartości podatku VAT dla poszczególnych pozycji faktury.

Kto może wystawiać faktury bez VAT ?

Aby skorzystać ze zwolnienia przedsiębiorca musi spełnić kilka warunków:

  • limit obrotu sprzedaży nie może przekroczyć 40 000 euro czyli ok. 200 000 zł (od 1 stycznia 2018 r),
  • przedsiębiorca, który zaczyna działalność gospodarczą. Jeśli firma zostanie założona w trakcie roku, to limit zwolnienia (ok. 200 000 zł) obliczany jest proporcjonalnie.

Istnieją jednak istnieją przedsiębiorcy, który nie mogą skorzystać ze zwolnienia. Są to:

  • prawnicy,
  • sprzedawcy nowych samochodów,
  • sprzedawcy towarów, objętych podatkiem akcyzowym (energia, tytoń, importowane samochody i towary),
  • jubilerzy,
  • sprzedawcy budynków,
  • sprzedawcy medali szlachetnych,
  • doradcy.

Chciałbym jednak podkreślić, że każdy przedsiębiorca ma prawo wyboru, czy chce być VATowcem, czy nie (jeśli powyższe warunki). Zmiany można dokonać w każdej chwili. Po zmianie nowy statut VAT przedsiębiorcy zacznie obowiązywać w miesiącu następnym po złożeniu formularza VAT-R w Urządzenie Skarbowym

Wystawianie faktury VAT online

Jeśli chcesz wystawić fakturę szybciej i nie boisz się komputera i Internetu to możesz wystawić fakturę z wykorzystaniem portalu internetowego (np. fakturownia.pl ).

faktura online

Zacznij od wyboru pole Dokument. Jeżeli jesteś VATowcem pozostał domyślnie Faktura VAT, jeżeli nie jesteś VATowcem wybierz Faktura. I analogicznie uzupełnij:

  • numer,
  • miejsce i datę wystawienia,
  • dane sprzedawcy (czyli Twojej firmy). Nie zapomnij o podaniu NIPu,
  • dane nabywcy,
  • nazwę, jednostkę, cenę jednostkową, ilość sztuk i wartość towarów i usług. Pamiętaj aby w kolumnie Stawka VAT wybrać ZW i uzupełnić pole powód zwolnienia o wyżej zacytowaną formułę.
  • sposób zapłaty i termin płatności
  • uzupełnij konto bankowe.

Teraz wystarczy fakturę wydrukować (w dwóch egzemplarzach), podpisać i gotowe.

VAT czy bez VAT: oto jest pytanie

Kiedy w 2018 roku wszyscy aktywni podatnicy VAT (przedsiębiorcy) zostali zobligowani do sporządzania i wysyłania jednolitego pliku kontrolne tzw. JPK  większość nowych klientów, unika wyboru VAT, oczywiście wtedy kiedy może nie być VATowcem. Oczywiście na bazie prognoz klienta proponuje optymalne, księgowe rozwiązanie. Pamiętaj tylko, że to sugestia, a i tak wszystko na koniec roku weryfikują liczby.

michał szafrański

Udanego dnia
Michał Szafrański

Spodobał Ci się ten materiał i okazał się dla Ciebie pomocny ?! Chcesz, abym publikował częściej i więcej VAT w firmie i nie tylko … Zapraszam do wsparcia projektów pomocy marketingowej dla mikroprzedsiębiorców i edukacji finansowej dzieci i młodzieży…

Jeżeli spodobał Ci się artykuł, polub stronę i udostępnij info znajomym …

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Autor 

Pasjonat Internetu i przedsiębiorczości. Pomagam firmom sprzedawać więcej w Internecie

4 thoughts on “Jak wystawić fakturę bez vat ?”

    1. Przemku już od 2004 nie ma obowiązku podpisywania i pieczętowania wystawianych faktur. Także nie musisz jej pieczętować, ani nawet podpisywać. Wszystko jest pokłosiem wysyłki faktur drogą elektroniczną. Zdarzają się jednak prośby o podpisanie faktury z odroczonym terminem płatności, ale to bardziej potwierdzenie, że się przyjmuje takie zobowiązanie do zapłaty. Odpowiadając na Twoje pytanie: faktura bez pieczątki jest ważna.

  1. Witam, mam pytanie. Stosuję następujący system numeracji faktur: kolejny nr faktury w danym roku/miesiąc/rok, czyli w styczniu miałam wystawioną jedną fakturę o numerze: 1/01/2023, w lutym wystawiłam kolejną i posiada ona numer 2/02/2023. Czy taki system numeracji jest poprawny? Czy każdy kolejny miesiąc powinien rozpoczynać się od 1?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *