Samochód prywatny w firmie

Otrzymuje ostatnio sporo pytań, jak użytkować samochód prywatny w firmie. Dziś spróbuje wyjaśnić ten problem, biorąc pod uwagę optymalizację kosztów Twojej firmy oraz realne rozliczenie księgowe takiej operacji. Koszty eksploatacji samochodu to nie tylko zakup paliwa. Pozwólcie, że posłużymy się przykładem jednoosobowej działalności gospodarczej, aby po raz kolejny zoptymalizować Twój biznes.

Użytkowanie samochodu prywatnego w firmie – umowa

Aby móc zaliczyć koszty eksploatacji samochodu prywatnego w firmie niezbędne jest prowadzenie tzw. ewidencji przebiegu pojazdu. Jak się zaraz okaże to wcale nie jest skomplikowane – zaraz się o tym przekonasz. Pamiętaj jednak, że musisz rozgraniczyć prywatne przejazdy i te które mają bezpośredni lub pośredni wpływ na prowadzoną działalność (art. 22 ust. 1 ustawy o PIT) i tylko takie można wliczyć w ciężar kosztów naszej firmy.

prywatny samochód w firmie

Ewidencja przebiegu pojazdu, tzw. kilometrówka dla celów VAT, to dokument, który zawiera następujące dane (zgodnie z art. 23 ust. 7 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych):

 • nazwisko i imię osoby użytkującej pojazd;
 • adres zamieszkania;
 • numer rejestracyjny pojazdu,
 • pojemność silnika;
 • data;
 • cel wyjazdu;
 • opis trasy (punkt startowy i docelowy);
 • liczba faktycznie przebytych kilometrów;
 • stawka za 1 km przebiegu;
 • kwota wynikająca z przemnożenia liczby faktycznie przejechanych kilometrów i stawki za 1 km przebiegu;
 • podpis podatnika (pracodawcy) oraz jego dane osobowe.

Jeszcze bardziej ułatwię Ci zadania i pod artykułem możesz sobie pobrać gotowy wzór takiego dokumentu. Wystarczy uzupełnić, zaksięgować i zoptymalizować koszty Twojej firmy.

Zastanawiasz się co wpisać w stawce za 1 km ? Stawka ta określana jest ściśle zgodnie z obowiązującymi przepisami, w zależności od rodzaju pojazdu i silnika. Na rok 2017:

 • samochód osobowy o poj. skok. do 900 cm3 – 0,5214 PLN
 • samochód osobowy o poj. skok. powyżej 900 cm3 – 0,8358 PLN
 • motocykl – 0,2302 PLN
 • motorower – 0,1382 PLN

Rozliczenie samochodu prywatnego w firmie

Paliwo nie jest jedynym wydatkiem jaki możesz wpisać w ciężar kosztów, rozliczając swój prywatny samochód w firmie. Oprócz niego możesz rozliczyć: opłaty parkingowe oraz za przejazd autostradą, składki na ubezpieczenie samochodu (OC, AC), naprawy i części zamienne, przeglądy i usługi serwisowe. Chociaż nie ma już takiego wymogu, warto dodawać na fakturze numer rejestracyjny auta – tak dla przejrzystości rozliczeń.

A czego nie możesz rozliczyć ? Na przykład montaż nawigacji czy instalacji gazowych, ponieważ koszty te, nie są związane z bezpośrednią eksploatacją auta.

Łączną kwotę do odliczenia wprowadzamy w kolumnie 13 – książki przychodów i rozchodów – pozostałe wydatki. Należy pamiętać również o aktualnych limitach odliczeń.

Kilometrówka dla celów VAT – przykład

Na biznesowe spotkania z klientami podróżuje prywatnym samochodem osobowym Toyota Aygo, o pojemności skokowej silnika 998 cm3 (stawka za 1 km wynosi w tym przypadku 0,8358 zł). W czerwcu odbyłem 5 takich podróży biznesowych i łącznie przejechał 225 km.

225 km x 0,8358 zł = 188,05 zł

W czerwcu dodatkowo poniosłem wydatki eksploatacyjne:

 • paliwo – 170,00 zł,
 • zakup wycieraczki  – 29 zł netto.

Poniosłem łączne koszty w wysokości 199,00 zł (170,00 zł + 29,00 zł)

W czerwcu przekroczyłem limit kilometrówki i w koszty mogę wliczyć jedynie wydatki w wysokości 188,05 zł. (wynikające z wyliczenia). Różnica 10,95 zł zostanie przeniesiona na lipiec.

Podobnie, chodź identycznie wygląda sytuacja użytkowania samochodu służbowego na cele prywatne, ale o tym napiszę w kolejnym artykule, jeżeli oczywiście chcecie…

Pomoc w księgowości

Jeżeli szukasz pomocy przy prawidłowym odliczeniu kosztów eksploatacji samochodu prywatnego w firmie zapraszam na www.emesz.pl/uslugi-ksiegowe oraz śmiałego kontaktu.

Do pobrania:

Ewidencja przebiegu pojazdu (kilometrówka) – pobierz

michał szafrański

Udanego dnia
Michał Szafrański

Jeżeli spodobał Ci się artykuł, Polub tę stronę! i udostępnij info znajomym …
Dziękuję za polubienia i udostępnienia
Twittnij o tym arykule
Subskrybuj mój kanał YouTube
Dodaj Google+
RSS

Bądź na bieżąco z nowościami. Dołącz do mojej społeczności

Przeczytaj poprzedni wpis:
Prowadzenie Fanpage

Dziś prowadzenie fanpage staje się dla firm praktycznie marketingową koniecznością. Powód ?! Nie mówię, że jeśli nie ma Twojej firmy...

Zamknij