W mojej głowie kłębi się szereg myśli i pomysłów na kolejne, praktyczne poradniki i materiały, które mam nadzieję pomagają nie tylko mnie, ale i Tobie. Zawsze mam pod ręką karteczki, na których utrwalam swoje myśli – aby nie umknęły. Od dłuższego czasi pomocna jest dla mnie dodatkowo internetowa mapa myśli.

polub

youtube facebook

Co to jest Mapa myśli ?

Aby usystematyzować koncepcję na kolejne materiały używam programu do tworzenia map myśli. Jest to narzędzie internetowe, w którym mogę w dowolny sposób „wiązać” wątki tak, aby powstał przejrzysty plan moich działań. Pełna mapa myśli to sieć powiązań obrazująca cały front prac. Sporządzenie harmonogramu działania skraca czas, jaki poświęcam na stworzenie programu, poradnika, kursu, czy nawet artykułu. Zobrazuje to na przykładzie tego artykułu. Myśl główna to mapa myśli.

Darmowe mapy myśli

Dostępne są również płatne mapy myśli (posiadające większą ilość funkcji), na początek wystarczy nam funkcjonalność darmowego narzędzia do tworzenia Map Myśli – Xmind

www.xmind.net

Tworzenie map myśli

Przykładową mapę będziemy tworzyć z wykorzystaniem wspomnianego programu Xmind. Będzie to mapa myśli tego artykułu. Tworzenie map myśli jest bardzo proste. Zaraz przekonasz się jak bardzo:

  1. Dodaj myśl przewodnią, np: „Mapa myśli”
  2. Dodaj myśli podrzędne np: „Co to jest mapa myśli„, „Darmowe mapy myśli”, „Tworzenie map myśli”
  3. Rozwiń myśl podrzędną i dodaj słowa kluczowe, linki, pojedyncze wyrazy związane z tą myślą. Nie zważaj tutaj na chaos. Każda notka może się przecież przydać.

mapa myśli

Obraz z Mapy Myśli doskonale ilustruje nawet najbardziej złożone procesy, dlatego idealnie nadaje się do tworzenia notatek, szkoleń czy kursów. Jednak, aby urozmaicić prezentację wykorzystaj dodatkowe funkcję programu:

  • możesz zmienić wielkość czcionki oraz kolor czcionki i tła poszczególnych elementów,
  • wstawić grafikę do poszczególnego elementu,
  • zmienić układ prezentowania map myśli, oraz wygląd strzałek.

Pamiętaj, aby mapę myśli mieć cały czas pod ręką. Nigdy nie wiadomo co przyjdzie Ci do głowy. Na moim pulpicie mam plik z mapą myśli nazwany „Moje myśli”, gdzie na bieżąco rejestruję nowe myśli i pomysły, które przychodzą mi do głowy.

Mam nadzieje, że to narzędzie również i Tobie pozwoli usystematyzować swoje pomysły oraz usprawni Twoje działanie na co dzień. Oczywiście możesz tworzyć mapy myśli na zwykłej kartce papieru. To dobry patent na notatki z zajęć szkolnych, czy wykładów na uczelni.

Swój kurs marketingowy www.trenermarketingu.pl tworzyłem właśnie z pomocą mapy myśli. Jeśli masz jakieś pytania dotyczące tego narzędzia, zapraszam do śmiałego komentowania i kontaktu

michał szafrański tworzy mapy myśli

Spodobał Ci się ten materiał i okazał się dla Ciebie pomocny ?! Chcesz, abym publikował częściej i więcej … Zapraszam do wsparcia projektów pomocy marketingowej dla mikroprzedsiębiorców i edukacji finansowej dzieci i młodzieży…

Jeżeli spodobał Ci się artykuł, polub stronę i udostępnij info znajomym …

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Autor 

Pasjonat Internetu i przedsiębiorczości. Pomagam firmom sprzedawać więcej w Internecie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *