Ile zostaje na rękę z Faktury VAT ?

0 komentarzy

Powtarzającym się bardzo często pytaniem przedsiębiorców jest „ile zostaje na rękę z Faktury VAT”. Umiejętność liczenia tej kwoty przydaje się w momencie ustalania ceny za produkty, czy usługi. Dziś podam Ci wzór jak możesz samodzielnie ustalić kwotę Twoje dochodu dosłownie w minutę.

Obliczanie kwoty netto i brutto z Faktur VAT

Sposób obliczenia kwoty jaka pozostaje do Twojej dyspozycji po opodatkowaniu najlepiej wyjaśnię na przykładach. Załóżmy na początku, że rozliczasz się na zasadach ogólnych i ze stawką VAT na swoje produkty i usługi 23%. Po analizie cenowej ustalasz cenę swojego produktu/usługi na 2 000 zł brutto (tyle zapłaci Tobie klient). Pytasz ile z tego zostanie ?

ile zostaje na rękę z faktury

  1. Najpierw ustalimy kwotę netto i wartość podatku VAT. W tym celu możemy skorzystać z internetowego kalkulatora VAT lub po prostu wykonać proste działanie, przypominam, że założyliśmy 23% stawki VAT:

2 000 : 1,23 = wartość faktury brutto = 1 626,02 (zaokrąglenie)

2 0001 626,02 = wartość podatku VAT = 373,98 zł (zaokrąglenie)

2. Teraz podatek dochodowy – mnożymy wartość brutto faktury razy stawkę podatku (zakładamy 18%):

1 626,02 x 18% = 292,68 zł (zaokrąglenie)

RAZEM DO ZAPŁATY w URZĘDZIE SKARBOWYM
(wartość podatku VAT + podatek dochodowy)

373,98 + 292,68 = 666,66 zł

KWOTA „NA RĘKĘ” : 2 000666,66 = 1 333,34

Oczywiście jest to przykład dla kwoty 2000 zł, jeśli chcesz ustalić kwotę „na rękę” z innej kwoty, po prostu zmień (czerwona czcionka). Zmianie ulegną również kwoty odliczeń (zielona czcionka).

Dochód samozatrudnionego

Masz firmę (samozatrudnienie) i zastanawiasz się, na jaką kwotę Twój pracodawca ma wystawić fakturę, abyś wyszedł na swoje ? W tym przypadku kwota (przynajmniej w pierwszych dwóch latach) będzie uzależniona czy płacisz tzw. mały czy duży ZUS, oraz tego jakie generujesz koszty w swojej działalności.

Firma A

Przedsiębiorca wystawia fakturę pracodawcy w kwocie 3 000 zł (netto), jako młody przedsiębiorca opłaca „mały ZUS”. Każdego miesiąca wydaje : 150 zł (obsługa księgowa), wydatki na samochód (200 zł), telefon (50 zł). Aby obliczyć kwotę dochody, w powyższych warunkach posłużymy się wzorem:

Pamiętaj, że dane są przykładowe, a stawki i wysokość ubezpieczeń ZUS, aktualne w momencie tworzenia artykułu. Mogą ulec zmianie, dlatego warto sprawdzić czy dane nadal są aktualne, zanim złożysz deklaracje w urzędzie.

Księgowy online

Jeżeli nadal masz problemy z ustaleniem kwoty ustaleniem odpowiedniej ceny za swoje towary lub usługi, aby po opodatkowaniu, dochód był satysfakcjonujący zapraszam do kontaktu: 730 775 333 lub biuro@emesz.pl. Więcej na temat zakresu naszego wsparcia znajdziesz na www.emesz.pl/uslugi-ksiegowe

michał szafrański

Udanego dnia
Michał Szafrański

Jeżeli spodobał Ci się artykuł, Polub tę stronę! i udostępnij info znajomym …

Kategorie:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wniosek ws. przystanku w Wymysłowie
Zamknij