Ostatnia aktualizacja 14 czerwca 2023 autor Michał Szafrański

Zgodnie z postanowieniami tzw. Konstytucji biznesu, w życie weszła działalność nierejestrowana. To forma dedykowana dla działalności osiągających niewielkie przychody, a działalność wykonują sporadycznie np. korepetycje, czy drobne usługi krawieckie. Kto może skorzystać z tej formy, jak dokumentować sprzedaż, co z ZUS i podatkami, o tym dziś.

Dla kogo działalność nierejestrowana ?

Wspominałem o osobach udzielających korepetycje, czy świadczących drobne usługi, czy drobnych wytwórcach rolnych, a kto jeszcze może skorzystać z tej formy ? Aby móc prowadzić działalność nierejestrowaną trzeba spełnić łącznie następujące warunki:

  • osoba, która chce prowadzić działalność nierejestrowaną nie mogła prowadzić działalności gospodarczej przez okres 60 miesięcy (5 lat) wcześniej.
  • przychód nie może przekraczać w ciągu miesiąca 50% kwoty minimalnej wynagrodzenia. Przypominam, że minimalne wynagrodzenie (od 1 lipca 2013 wyniesie 3600,00 zł), co daje kwotę roku daje kwotę możliwej sprzedaży na zasadach działalności rejestrowanej, w wysokości 1 800,00 zł
  • działalność nierejestrowaną nie można prowadzić, w przypadku zawodów niereglamentowanych, czyli takich do których prowadzenia konieczna jest państwowa koncesja, pozwolenie czy licencja
  • warto wiedzieć również, że działalność nierejestrowana nie ma zastosowania w przypadku spółek cywilnych. Dotyczy jedynie działalności wykonywanych samodzielnie.
działalność nierejestrowana
Działalność nierejestrowana regulują przepisy Ustawy Prawo przedsiębiorców

Działalność nierejestrowana : Ewidencja sprzedaży

Należy pamiętać, że działalność nierejestrowana to nie „wolna amerykanka”. Każdą sprzedaż musisz rejestrować i dokumentować. Nie musisz jednak kupować bloczków faktur, możesz skorzystać z opracowanego przeze mnie formularza ewidencji, który możesz pobrać poniżej.

Wzór ewidencji sprzedaży w działalności nierejestrowanej (pdf)

Starałem się jak zwykle, aby druk był czytelny i intuicyjny, dlatego myślę, że nie będzie problemów z jego wypełnieniem, jeśli jednak coś to wiadomo – ☎  730 775 333 

W końcu Urząd Skarbowy musi wiedzieć, czy nie przekroczyłeś danej dozwolonej, miesięcznej kwoty przychodu. A właśnie co jeśli przekroczysz tą kwotę ? No właśnie nawet jeśli przekroczysz ją o 1 zł, masz obowiązek w ciągu 7 dni założyć działalność gospodarczą. O tym jak założyć firmę, pisałem już na blogu.

Działalność nierejestrowana, a ZUS

Mam dla Ciebie bardzo ważną wiadomość. Prowadząc działalność nierejestrowaną nie odprowadzasz żadnych składek do ZUS. Wydawało by się to absurdalne, że chcesz wyjść z szarej strefy i pokazać swoje kilkaset złoty miesięcznie przychodu, a tu jeszcze każą odprowadzać ZUS.

Podatek dochodowy w działalności nierejestrowanej

Ktoś kiedyś powiedział. Są tylko dwie rzeczy pewne na tym świecie: śmierć i podatki. Tak jak o składki ZUS w działalności nierejestrowanej nie musisz się martwić tak, podatki musisz płacić. Ale spokojnie, nie musisz niczego składać (brak konieczności składanie miesięcznych zaliczek). Ważne aby na koniec roku na podstawie wszystkich rejestrów sprzedaży, w części inne „inne źródła” deklaracji podatkowej rocznej PIT-36, wpisujesz osiągane przychody.

A co z VATem

Osoby prowadzące działalność nierejestrowaną są ustawowo zwolnione z VAT, ponieważ ich wartość sprzedaży nie może przekroczyć kwoty 200 000 zł. Tym samym nie ma obowiązku prowadzić ewidencji VAT, czy tym bardziej sporządzać i wysyłać plik JPK.

Musisz jednak pamiętać, że na żądanie nabywcy musisz wystawić dokument sprzedaży (Fakturę/rachunek) i dodatkowo wpisać tą transakcję do ewidencji. Wzór rachunku możesz pobrać tutaj. Nie muszę chyba dodawać, że tworzymy dwa egzemplarze rachunków (oryginał wędruje do nabywcy, a kopię zostawiamy sobie).

Działalność nierejestrowana to forma działalności skrojona dla osób, które chcą spróbować się w biznesie. Brak konieczności zgłaszanie się do CEiDG, Urzędu Skarbowego czy GUSu, opłacania zaliczek miesięcznych na podatek dochodowy czy brak składek ZUS, w połączeniu z uproszczoną księgowością zachęci część ludzi do wyjścia z szarej strefy. I to wydaje się główny cel tego narzędzia. Spokojniejszy sen sprzedawców i producentów i więcej pieniędzy w budżecie. 

Mam nadzieję, że przybliżyłem Ci temat działalności nierejestrowanej, jeśli miałbyś jakieś pytanie związane z biznesem czy księgowością, zapraszam do kontaktu ☎  730 775 333 Chętnie poznam Twoje spojrzenie na tą księgową kwestie. Poniżej znajdziesz jeszcze pytania i odpowiedzi, zachęcam Cię również do komentowania tego artykułu. Pytań i odpowiedzi nigdy nie za dużo.

Pytania i odpowiedzi na temat działalności nierejestrowanej

Czy muszę mieć kasę fiskalną przy działalności nierejestrowanej ?

Teoretycznie nie, bo nie możemy przy tej formie działalności przekroczyć kwoty rocznej sprzedaży osobom fizycznym w kwocie 20 000 zł, której przekroczenie obliguje do zakupu kasy. Jednak są działalności, które wymagają posiadania kasy, bez względu na wysokość osiąganych, rocznych przychodów. Są to m.in. sprzedawcy płynnego gazu, części do silników, wyrobów z metali szlachetnych, wyrobów tytoniowych, perfum i wód toaletowych, przewoźnicy osób, osoby świadczące usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne oraz usługi rozrywkowe (w zakresie wstępu do wesołych miasteczek, parków rozrywki, na dyskoteki, sale taneczne).

Czy musisz zgłaszać gdzieś zgłaszać chęć działalności nierejestrowanej ?

Nie nie musisz tego nigdzie zgłaszać. Jedynie co musisz to prowadzi ewidencje sprzedaży i oprowadzić podatek, wykazując go w rocznym PIT-36.

michał szafrański

Udanego dnia
Michał Szafrański

Spodobał Ci się ten materiał i okazał się dla Ciebie pomocny ?! Chcesz, abym publikował częściej i więcej … Zapraszam do wsparcia projektów pomocy marketingowej dla mikroprzedsiębiorców i edukacji finansowej dzieci i młodzieży…

Jeżeli spodobał Ci się artykuł, polub stronę i udostępnij info znajomym …

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Autor 

Pasjonat Internetu i przedsiębiorczości. Pomagam firmom sprzedawać więcej w Internecie

4 thoughts on “Działalność nierejestrowana”

  1. Bardzo dziękuję za odpowiedź. Właśnie taka działalność nierejestrowana by mi odpowiadała. Artykuł jest bardzo jasny i zwięzły, wszystkie zrozumiałem i za chwilę pobiorę dokumenty. Świetna robota.

  2. Czy podczas wystawiania faktury bez vat jako osoba prowadzącza dzialaność nie rejestrownaną musze poslugiwać sie peselem ?

    1. Elementami obowiązkowymi na rachunki i fakturze czy rachunku, w odniesieniu do sprzedających i kupujących są: Nazwa i adres oraz jeśli chodzi o firmy również NIP. W przypadku działalności gospodarczej wystarczy zatem imię i nazwisko oraz adres sprzedającego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *