Dziś zestawiłem dla Ciebie najważniejsze zmiany dla firm w 2023 roku. Wśród najważniejszych noworocznych zmian przedsiębiorca na pewno odnotuje wzrost składek ZUS, średniego wynagrodzenia, czy płacy minimalnej. Ale po kolei …

Najważniejsze zmiany dla firm w 2023

Przedsiębiorco musisz pamiętać, że w 2023 roku zmieni się płaca minimalna i to dwa razy! Ale spokojnie, nie wzrośnie ona dwukrotnie w ujęciu wartościowym, ale będą dwie zmiany w ciągu roku. Od 1 stycznia do końca czerwca będzie wynosić 3 490 zł brutto, a od 1 lipca już 3 600 zł brutto. Analogicznie wzrośnie też minimalna stawka godzinowa. Od 1 stycznia 2023 będzie to 22,80 zł, a od lipca 2023 roku – 23,50 zł

Rekordowo wzrosną też składki ZUS. W 2023 nadal będziemy płacić składkę zdrowotną w zależności od wybranej formy opodatkowania oraz osiąganego dochodu. Składki społeczne wynosić już będą odpowiednio 1 418,48 zł (wzrost o ponad 200 zł) – dla tzw. pełnego ZUSu. Składki społeczne preferencyjne wzrosną o 45 zł i wyniosą do 1 lipca 331,26 zł.

zmiany dla firm 2023

Pozostając w ZUSie musisz pamiętać, że rozliczając się na ryczałcie, deklarację roczną za 2022 rok będziesz musiał złożyć do końca kwietnia 2023 roku, a nie do końca lutego.

Ponadto wszyscy przedsiębiorcy od 1 stycznia 2023 r. będą musieli mieć swój profil na PUE ZUS. Ale spokojnie, jeżeli sam go nie założysz, w przyszłym roku zrobi to za Ciebie ZUS. W takim przypadku warto jednak zgłosić się do ZUS w celu uzyskanie danych do logowania.

Prowadzisz firmę opodatkowaną liniowo ? Pamiętaj, że nadal wartość zapłaconych składek zdrowotnych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Obowiązuje jednak limit, który wzrasta do 10 200 zł.

Do 20 maja 2023 roku musisz złożyć w ZUS roczne rozliczenie składki zdrowotnej. Po rozliczeniu rocznym, zwłaszcza u ryczałtowców, może okazać się konieczność dopłaty. Jeżeli okaże się, że to ZUS ma Tobie dopłacić, należy wskazać numer konta bankowego. Tylko pamiętaj, na złożenie wniosku o zwrot masz miesiąc, od daty złożenia rozliczenia rocznego składki zdrowotnej.

Obowiązki wobec pracowników w 2023

Pamiętaj, że od 1 stycznia 2023 r. Twoim pracownicy zamiast jednego płatnika będą mogli wskazać do trzech płatników, którzy mają stosować kwotę zmniejszającą podatek. Będzie to jednak pewnie praktykowane, w przypadku kiedy pracownik jest zatrudniony w kilku firmach, na niepełnych etatach.

Od 1 stycznia Twoi pracownicy mogą również skorzystać z dodatkowych ulg:

  • Ulga na powrót – to ulga z której można skorzystać od 1 stycznia 2022 roku. Skorzystać z niej mogą osoby, które zdecydowały się wrócić z zagranicy i zamieszkać w Polsce. Ulga przysługuje przez cztery lata, a jej wysokość to 342 112 zł.
  • Ulga dla rodzin wielodzietnych, czyli ulga 4+ dla rodzin wychowujących co najmniej czworo dzieci.

Zmiany w Kodeksie Pracy w 2023 roku

Od 1 stycznia zmieniają się również zasady realizowania umów na okres próbny. Maksymalny czas jej trwania będzie uzależniony od długości umowy na czas określony, jaką zamierzasz zawrzeć z zatrudnionym po okresie próby. Chociaż ostateczny projekt ustawy nie wszedł w życie planuje się, że umowa na okres próbny będzie zawierana na okres:

  • jednego miesiąca – w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony krótszy niż 6 miesięcy,
  • dwóch miesięcy – w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony wynoszący co najmniej 6 miesięcy i krótszy niż 12 miesięcy,
  • trzech miesięcy — w pozostałych przypadkach (czyli np. gdy po okresie próbnym firma od razu chce zawrzeć umowę na czas nieokreślony).

Ponowne zawarcie umowy na okres próbny z tym samym pracownikiem będzie dopuszczalne, jeżeli ma być on zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy.

Kodeks Pracy systematyzuje również możliwość pracy zdalnej. Jako firma musisz zapewnić pracownikowi pracującemu w takiej formie niezbędne do pracy materiały i narzędzia oraz jesteś zobligowany pokryć koszty energii elektrycznej, oraz usług telekomunikacyjnych (dostęp do Internetu). Możesz to zrobić również ryczałtem. Pomysł niby nie nowy, ale teraz po prostu usystematyzowany prawnie.

Nadal w mocy pozostaje jednak zasada, że mimo że w pewnych przypadkach właściciele firm nie będą mogli odmówić takiej formy pracy, jej charakter i rodzaj musi być możliwy do wykonywania zdalnie. Można oczywiście przyjąć, że w większość przypadkach pracę biurową można wykonywać zdalnie, ale już kierowca zdalnie nie pojedzie (nie mylić wirtualnie na Play Stadion 🙂 )

Pozostałe zmiany dla przedsiębiorców w 2023 roku

W nowym roku rośnie również stawka diety krajowej z 38 zł do 45 zł oraz limit ryczałtu za nocleg (w 2023 będzie wynosił 67 zł.

Niestety wraca VAT za paliwo. Jednak jak można się przekonać wzrost VATu został zneutralizowany momentalnym spadkiem ceny netto – wniosku pozostawiam każdemu z Nas – nie tylko przedsiębiorcom. Wzrasta również cena energii elektrycznej dla firm i nie tylko – ale to chyba nie nowość 😥 Zgodnie z rozporządzeniem Minister Finansów do połowy roku 2023 przedłużona będzie zerowa stawka VAT na niektóre produkty żywnościowe.

Jeżeli prowadzisz myjnie samochodową lub inne usługi mycia i czyszczenia, od 1 lutego 2023 będziesz musiał korzystać z kasy fiskalnej online. Od stycznia 2023 nie będzie możliwy zakup innej kasy niż tej online. Przypominam, że obowiązek rejestrowania sprzedaży na kasa online mają m. in. restauratorzy, hotelarze oraz sprzedawcy węgla, prawnicy, branża beauty, budowlańcy, lekarze, czy kluby fitness. Oczywiście obowiązek posiadania kasy spoczywa na firmie dopiero wtedy, kiedy przekroczy wartość sprzedaży 20 000 zł na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (czyli konsumentów) oraz rolników ryczałtowych.

chcesz zwiększyć sprzedaż

Dodatkowo wraz ze wzrostem płacy minimalnej wzrośnie również kwota na jaką przyszli przedsiębiorcy mogą sprzedawać w ramach tzw. działalności nierejestrowanej. Od 1 lipca będzie to kwota 1800 zł – czyli połową obowiązującej płacy minimalnej. Trwają pracę nad tym, aby zwiększyć tą kwotę do 75% a nawet 100 % płacy minimalnej.

Podsumowując, jak wynika z badań wynika z badania „Indeks Biznesu”, przeprowadzonego na zlecenie Konfederacji Lewiatan, największym wyzwaniem w prowadzeniu firmy w 2023 roku zdaniem 85% przedsiębiorców będą wysokie ceny prądu i gazu. Z kolei 73% obawia się nowych opłat, podatków i innych obciążeń finansowych. A Ty jakich problemów obawiasz się w swojej działalności w 2023 roku ? Podziel się nimi w komentarzach lub wypełnij krótką ankietę, dostępny tutaj. Jeżeli masz jakieś dodatkowe pytania związane z prowadzeniem mikro i małej firmy również zapraszam do dyskusji.

michał szafrański

Udanego dnia
Michał Szafrański

Spodobał Ci się ten materiał i okazał się dla Ciebie pomocny ?! Chcesz, abym publikował częściej i więcej na temat zmian w firmach i przepisach… Zapraszam do wsparcia projektów pomocy marketingowej dla mikroprzedsiębiorców i edukacji finansowej dzieci i młodzieży…

Jeżeli spodobał Ci się artykuł, polub stronę i udostępnij info znajomym …

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Autor 

Pasjonat Internetu i przedsiębiorczości. Pomagam firmom sprzedawać więcej w Internecie

2 thoughts on “Zmiany dla firm 2023”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *