Wysokość łącznej składki ZUS przedsiębiorców w 2023 podlega corocznym zmianom. Niestety z tendencją do podnoszenia składek. W tym miejscu znajdziesz aktualne składki ZUS dla właścicieli firm, z podziałem na firmy z małym i pełnym ZUS-em oraz ulgą na start.

Wysokość składki ZUS przedsiębiorców 2023

Czas na konkrety. Wysokość składek ZUS dla firm w 2023 jest uzależniony od tego czy pierwszy raz zakładasz firmy (płacisz tzn. mniejszy ZUS), czy jesteś właścicielem biznesu przez co najmniej 2 lata. Jak można się domyślić tzn. mniejszy ZUS to niższe składki, ale tylko przez pierwsze 2 lata działalności. Dodatkowo przedsiębiorcy, których przychody nie przekroczyły określonej kwoty, mogą skorzystać z dodatkowych możliwości, o których pisałem na blogu. Poniżej prezentuje stawki dla przedsiębiorców, których przychód przekroczył w.w. kwotę lub nie spełniają dodatkowych warunków na skorzystanie z preferencyjnych składek.

składki zus przedsiębiorców
Wykaz składek ZUS dla przedsiębiorców

Minimalne składki ZUS dla przedsiębiorców (PEŁNE SKŁADKI)
(obowiązują luty – 30 czerwca 2023)

 • Ubezpieczenie zdrowotne : składka liczona na podstawie dochodu (więcej)
 • Ubezpieczenie emerytalne : 812,23 zł
 • Ubezpieczenie rentowe : 332,88 zł
 • Ubezpieczenie chorobowe (dobrowolne) : 101,94 zł
 • Ubezpieczenie wypadkowe : 69,49 zł
 • Fundusz Pracy : 101,94 zł (jeśli dotyczy)

RAZEM : 1 418,48 zł + składka zdrowotna

Minimalne składki ZUS dla nowych przedsiębiorców (tzw. preferencyjny ZUS)
(obowiązują luty- 30 czerwca 2023)

 • Ubezpieczenie zdrowotne : składka liczona na podstawie dochodu
 • Ubezpieczenie emerytalne : 204,37 zł
 • Ubezpieczenie rentowe : 83,76 zł
 • Ubezpieczenie chorobowe (dobrowolne) : 25,65 zł
 • Ubezpieczenie wypadkowe : 17,48 zł
 • Fundusz Pracy : –

RAZEM : 331,26 zł + wysokość składki zdrowotnej

Ulga na start i inne preferencje w składkach ZUS

Nie można zapominać o ulgach i dodatkowych preferencjach z jakich może skorzystać przedsiębiorca. Szereg propozycji ulg kierowanych jest do młodych przedsiębiorców. Nadal w mocy pozostaje jednak mniejsza składka dla osób prowadzących działalność i jednocześnie pracujących.

Zgodnie realizacją dodatkowych ulg dla nowych przedsiębiorców, którzy dopiero zakładają działalność, przez pierwsze 6 miesięcy tacy przedsiębiorcy są zwolnieni z płacenia składek społecznych. Poskreślam, zwolnienie dotyczy tylko składek społecznych.

Należy jednak pamiętać, że składki ZUS w przypadku skorzystania z 6-miesięcznego zwolnienia z opłat składek społecznych, okres ten jest traktowany jako nieskładkowy i nie jest wliczany do przyszłej emerytury. Pamiętaj jednak że skorzystanie z tego przywileju jest dobrowolne!

Przypominam o złożenie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych stosownych deklaracji, zgodnie z tym jaką formę i w jakiej wysokości składki będziesz odprowadzał.

Zgodnie z nowymi regulacjami ZUS składki ZUS, płacimy z wykorzystaniem jednego konta (którego numer ZUS dostarczał pocztą).

Jak płacić składki ZUS ?

Najwygodniej składki ZUS płacić, wykorzystując do tego celu swoje internetowe konto bankowe. W moim banku to właśnie regulowanie opłat ZUS, US poprzez bank, powoduje brak opłat miesięcznych za konto.

Jak już pisałem w artykule p.t. jak założyć firmę, po założeniu działalności gospodarczej należy odwiedzić najbliższy oddział ZUS i zgłosić się do ubezpieczeń jako przedsiębiorca. W szczególności dotyczy to ubezpieczenie chorobowego, którego chęć opłacania musimy właśnie zgłosić.

Pozwól, że technicznie, jak płacić składki ZUS pokaże Ci na przykładzie mojego konta internetowego w Banku Zachodnim WBK. Po zalogowaniu klikamy górnym menu „PRZELEWY I PŁATNOŚCI”, następnie „ZUS”, po czym uzupełniamy kwoty składek, oznaczamy tym wpłaty i potwierdzamy dokonanie przelewu. Składki ZUS w niektórych bankach pogrupowane są właśnie w bloki:

 • ubezpieczanie zdrowotne,
 • ubezpieczenie społeczne – gdzie dodajemy składkę emerytalna, rentowa, chorobowa i wypadkowa,
 • fundusz pracy.

Przelew dla pełnego ZUS

Do kiedy płacimy składki ZUS ?

Termin płacenia składek ZUS jest uzależniony od tego, czy jako jednoosobowa działalność gospodarcza zatrudniamy pracowników, czy też nie.

 • osoba prowadzi działalność gospodarczą i nie zatrudnia pracowników: termin opłat ZUS mija do 20 dnia miesiąca, płatne za miesiąc poprzedni. Czyli 20 lutego 2023 roku, zapłacę składki za miesiąc styczeń 2023 (czyli 01/2023).
 • osoba prowadzi działalność gospodarczą i zatrudnia pracownika/ów: termin opłat ZUS mija wówczas do 20 dnia miesiąca, płatne za miesiąc poprzedni. Czyli 20 lutego 2023 roku, zapłacę składki za miesiąc styczeń 2023 (czyli 01/2023).

Jeśli nadal masz wątpliwości co do składek ZUS lub chciałbyś zoptymalizować ponoszone koszty w firmy to zapraszam na www.michalszafranski.pl/uslugi-ksiegowe. Porozmawiajmy o biznesie, księgowości, marketingu i nie tylko.

michał szafrański

Udanego dnia
Michał Szafrański

Jeżeli spodobał Ci się artykuł, polub stronę na Facebooku i udostępnij info znajomym …

Autor 

Pasjonat Internetu i przedsiębiorczości. Pomagam firmom sprzedawać więcej w Internecie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *