Dziś miałem przyjemność prowadzi szkolenie dla wolontariuszy p.n. „Wolontariat sposobem na poznanie samego siebie” – sposobem na poznanie samego siebie”, organizowanego w ramach Projektu LGD Region Włoszczowski. Na szkoleniu w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego we Włoszczowie, okrywałem przed słuchaczami wolontariat z praktycznego punktu widzenia.

Praktyczne szkolenie dla wolontariuszy

Szkolenie dla wolontariuszy i liderów kół wolontariackich było okazją do prezentacji blasków i cieni wolontariatu. Odpowiedzi na podstawowe pytania o prawa i obowiązki wolontariusza. Nakreśliłem cechy i predyspozycje wolontariusza. Przywołałem przykłady znanych akcji, z udziałem wolontariuszy, w Polsce i na świecie.

Kulminacją zajęć były praktyczne warsztaty z planowania akcji pomocy w zespole. W jaki sposób zorganizować i koordynować akcje pomocy w kołach wolontariuszy. Jak mogli się przekonać kursanci, umiejętne kierowanie zespołem wolontariuszy, może pomóc w przyszłej pracy zawodowej.

szkolenie dla wolontariuszy

Przeanalizowałem z kursantami również niezbędne druki i formularze, które dokumentują tak trudną, ale potrzebną pracę wolontariusza.

Program ramowy szkolenia dla wolontariuszy

1. Podstawy prawne wolontariatu.
2. Kto może zostać wolontariuszem.
3. Koło wolontariatu – jak założyć i prowadzić.
4. Prawa i obowiązki wolontariusza i instytucji korzystającej.
5. Dokumentowanie pracy wolontariusza
6. Rola wolontariusza w społeczeństwie.
7. Wolontariat – pierwszy krok na rynek pracy.
8. Wolontariat w Polsce i na Świecie.
9. Zarządzanie grupą i organizacja akcji charytatywnych (warsztaty).

Szkolenie w zakresie wolontariatu, zawierało mnóstwo praktycznych elementów, z którymi na co dzień borykam się prowadząc Stowarzyszenie Sprawniejsi.pl. Dla grupy, którą miałem przyjemność szkolić praca wolontariusza, może być elementem zbierania cennego doświadczenia, wykorzystywanego w przyszłej pracy zawodowej.

A Ty jakie miałeś doświadczenie z wolontariatem ?

Przygotowując ten materiał zastanawiałem się, kto z osób czytających ten artykułów ma jakieś doświadczanie. Napisz o swoich doświadczeniach z wolontariatem w komentarzach.

michał szafrański

Udanego dnia
Michał Szafrański

Jeżeli spodobał Ci się artykuł, polub stronę na Facebooku i udostępnij info znajomym …

Autor 

Pasjonat Internetu i przedsiębiorczości. Pomagam firmom sprzedawać więcej w Internecie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *