Dziś coś wydawać się by mogło niezwiązanego z biznesem i marketingiem, ale czy na pewno ? Spotkanie z bardzo ważnym klientem, tzw. VIPEM czasami wymaga nawet założenia smokingu. O smokingu mówi się, że jest garniturem do zadań specjalnych i jest w tym sporo racji. Jednak smokingi mogą charakteryzować się różnym stopniem formalności. Jaka jest historia smokingu i kiedy się go nosi?

Jeśli myślimy o smokingu, to wielu z nas przed oczami stają filmy z Jamesem Bondem, kiedy to znany szpieg musi uczestniczyć w wystawnych bankietach. Smoking ma długą historię, o czym się za moment przekonamy, ale w dalszym ciągu większość mężczyzn raczej z niego rezygnuje. Smokingi nie są szczególnie popularne, co w dużej mierze wynika z tego, że wiele osób nie wie, kiedy i z czym je nosić. Jednak kiedy dostaniemy zaproszenie na ważne wydarzenie i pojawi się na nim informacja, że obowiązkowym strojem jest black tie, to nie pozostaje nic innego, jak przygotować się do włożenia smokingu.

Historia smokingu

Początków smokingów należy doszukiwać się w latach 60. XIX wieku w Wielkiej Brytanii. Był to czas, kiedy Anglicy szukali nieformalnego ubrania, jakie można byłoby założyć podczas wieczornych spotkań. Do tej pory korzystano z fraków, ale ich marynarki z długimi marynarkami bywały niewygodne, stąd poszukiwania bardziej komfortowej w noszeniu alternatywy. Pierwszy smoking założył książę Walii, który przełamał tradycję i u krawca zamówił marynarkę bez charakterystycznego długiego tyłu. Marynarka ta była jedwabna w kolorze niebieskim, którą książę założył ze spodniami w tej samem barwie. Strój miał posłużyć w wieczory spędzane w posiadłości księcia.

smoking

Wkrótce później smokingi zaczęły gościć także w Stanach Zjednoczonych. Inspiracją była oczywiście nowa moda brytyjska. Na smoking zdecydował się najpierw Griswold Lorillad wraz ze znajomymi, a następnie stał się on popularny w klubie dla bogatych nowojorczyków. Na przestrzeni lat wygląd smokingów ewoluował. Nie mniej jednak w dalszym ciągu smoking jest uważany za najbardziej szykowny strój, który rezerwuje się na specjalne okazje.

Jak się nosi smoking dzisiaj?

Obecnie smoking nosi się na eleganckie wydarzenia odbywające się po godzinie 18. Jego marynarkę najczęściej zapina się na jeden guzik w przypadku modelu formalnego albo na sześć w dwóch rzędach, jeśli mamy model smokingu w wersji nieformalnej. Przy formalnym stroju klapy marynarki są wykończone błyszczącym jedwabiem. W klasycznym smokingu spodnie i marynarka powinny być w jednym kolorze, jeśli tak nie jest, to mamy tzw. dinner jacket. Cechą charakterystyczną spodni jest obecność lampasu z jedwabiu i brak mankietów.

Kiedy zakładamy smoking, to nie zakładamy paska, a pas smokingowy, który ma za zadanie zakryć koszulę. Za podtrzymywanie spodni są w tym przypadku odpowiedzialne czarne lub białe szelki. Bardzo ważna jest koszula. Do smokingu nie nosimy każdego modelu. Koszula musi być idealnie biała z jubilerskimi guzikami. Ma przy tym mieć sztywny gors, mankiety ze spinkami, a jej kołnierzyk może być stójkowy albo wykładany. Do smokingu zawsze zakładamy czarną jedwabną muchę, inne kolory much, a także krawaty są przy takim stroju niedopuszczalne.

Autor 

Pasjonat Internetu i przedsiębiorczości. Pomagam firmom sprzedawać więcej w Internecie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *