W ostatnim czasie mnożą się pytania do urzędu skarbowego, w sprawie prawidłowych interpretacji przepisów podatkowych. Zawsze kiedy mam wątpliwości w sprawie rozliczeń swoich klientów korzystam z doświadczenia i kompetencji mojej mamy (wieloletniej głównej księgowej), infolinii Krajowej Informacji Podatkowej czy odwiedzam osobiście placówkę Urzędu.

Pytania i odpowiedzi do Urzędu Skarbowego

pytania do urzędu skarbowego

Uśmiecham się pisząc ten artykuł, ponieważ w większości przypadków kiedy mam problem z interpretacją danego zdarzenia, to odpowiedź na nie w większości przypadku nie jest do końca oczywista. Obsługuje przedsiębiorców z wielu branż, dlatego niemal w każdy miesiącu,  pojawiają się jakieś problemy. Niektóre sprawy są proste, niektóre bardziej złożone. Poniżej znajduje się zestawienie pytań i odpowiedzi, kierowanych do Urzędu Skarbowego:

Pytania do Urzędu Skarbowego

Pamiętaj, że zawsze możesz wnioskować o podatkową interpretację indywidualną, wiąże się to jednak z opłatą 40 zł. Bez wątpienia zmiany podatkowe to nie jedyne informację, które powinien śledzić każdy właściciel firmy. Dynamiczne zmiany obserwujemy również w ZUS, dlatego właśnie napisałem analogiczny artykuł Pytania do ZUS, do którego lektury Cię również zachęcam.

Darmowy biuletyn mikroprzedsiębiorcy

Jednym z moich celów jest to, aby mój blog był narzędziem wspierającym mikroprzedsiębiorców i nie tylko. Stale dodaje nowe wpisy, w pogoni za zmieniającymi się przepisami. Jeśli chcesz być na bieżąco odszukaj dzwoneczek w dole strony mojego bloga i potwierdź, klikając Odbieraj. W momencie gdy, napiszę coś nowego w Twojej przeglądarce pojawi się odpowiedni komunikat.

powiadomienia push

Zachęcam Cię również do subskrypcji darmowego biuletynu. Wtedy informacja o nowym artykule trafi na Twojego e-maila:

Pamiętaj o linku aktywacyjnym, który przyjdzie do Ciebie po zapisie

michał szafrański

Udanego dnia
Michał Szafrański

Autor 

Pasjonat Internetu i przedsiębiorczości. Pomagam firmom sprzedawać więcej w Internecie

2 thoughts on “Pytania do Urzędu Skarbowego”

  1. Dzien dobry
    Czy zakupione urzadzenie CPAP jako niezbedne przez osobe niepelnosprawna /2 gr R/S/ moge odliczyc od zeznania rocznego

    1. Z ulgi rehabilitacyjnej może skorzystać osoba posiadająca status osoby niepełnosprawnej. Za osobę niepełnosprawną uważa się osobę, która posiada:
      – orzeczenie o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach lub
      – decyzję przyznającą rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną lub
      – orzeczenie o niepełnosprawności wydane przez właściwy organ na podstawie odrębnych przepisów obowiązujących do dnia 31 sierpnia 1997 r.

      W ramach ulgi rehabilitacyjnej podlegają odliczeniu m.in. – zakup i naprawa indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.

      Wydatki te nie są limitowane, a warunkiem odliczenia jest prawidłowe udokumentowanie wysokości poniesionych wydatków. Wysokość wydatków na cele rehabilitacyjne wskazane powyżej, ustala się na podstawie dokumentu stwierdzającego ich poniesienie, zawierającego w szczególności: dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi lub towaru) i sprzedającego (towar lub usługę), rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz kwotę zapłaty. Dokumentem takim może być np. faktura, rachunek lub umowa.

      Zatem, jeżeli wspomniane urządzenie spełnia wyżej wymienione warunki, wówczas przysługuje prawo do ich odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *