Początek roku to dobry czas, aby zaprezentować najważniejsze zmiany dla firm w 2020 roku. Jedne wymagają zmian sprawozdawczości, inne wpływają na obciążenia finansowe przedsiębiorców. Sprawdź jak musisz zmienić swój biznes w 2020 roku.

Zmiany dla firm w 2020 roku : Podatki

Jeśli chodzi o zmiany podatkowe dla firm w 2020 to do najważniejszych z pewnością należą:

#indywidualny rachunek podatkowy

Każdy podatnik będzie wpłacał swoje należności podatkowe z różnych tytułów na jeden, indywidualny rachunek podatkowy, tzw. mikrorachunek. Aby ustalić numer Naszego rachunku wystarczy wejść na stronę www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego i wpisać NIP lub PESEL.

W polu tytułem uzupełniamy rodzaj podatku jaki opłacamy np. zaliczka na podatek dochodowy za miesiąc grudzień 2019, czy Podatek VAT za miesiąc styczeń 2019.

#nowy próg podatkowy

W skali podatkowej oprócz progu 32 % będzie obowiązywał nowy próg podatkowy 17 %. 

zmiany dla firm 2020

Zmiany dla firm w 2020 : ZUS

Jakie zmiany przygotowano dla przedsiębiorców jeśli chodzi o Zakład Ubezpieczeń Społecznych :

#ulga 500 plus dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy osiągające przychody do 10 000 zł miesięcznie otrzymają ulgę w wysokości 500 zł miesięcznie. Aby skorzystać z ulgi przedsiębiorcy muszę spełniać łącznie dwa warunki:

  • osiągnęli przychody w poprzednim roku kalendarzowym, nieprzekraczające 120 000 zł,
  • prowadzili działalność gospodarczą przez co najmniej 60 dni

Należy dodawać tutaj, że z ulgi 500 plus dla przedsiębiorców, nie mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy w poprzednim roku korzystali z rozliczeń w formie karty i jednocześnie byli zwolnieni z VAT. Dodatkowo nie mogą skorzystać z ulgi również osoby wykonującego działalność na rzecz swojego byłego pracodawcy.

Dodatkowo, ryczałtowy ZUS dla firm o przychodach powyżej 10 000 zł, pozostaje bez zmian.

#płaca minimalna 2 600,00 zł

Chyba powinienem umieścić to na samej górze tego wpisu, ale od 1 stycznia 2020 wzrośnie płaca minimalna. Wyniesie 2 600,00 zł i będzie wyższa o 350 zł. Co to oznacza dla przedsiębiorców i pracowników ? Wzrośnie też stawka godzinowa i wyniesie 17 zł. Już teraz interesujące będą wyniki naszej gospodarki i rynku pracy za pierwszy kwartał tego roku.

Zmiany w prawie pracy 2020

#stażowe wyłączone z podstawy wynagrodzenia

Chociaż obowiązek wypłacania tzw. stażowego istnieje w sektorze publicznym, warto wiedzieć, że teraz tzw. stażowe jest wyłączone z wynagrodzenia zasadniczego. Wieloletni pracownicy dostaną więcej pieniędzy…

#zatrudniasz młodocianych pracowników w wieku 15 – 18 ?

O jeden procent zwiększy się minimalne wynagrodzenie. Od 1 stycznia będzie to: nie mniej niż 5 proc. w pierwszym roku nauki, nie mniej niż 6 proc. w drugim i nie mniej niż 7 proc. w trzecim roku nauki. Spokojnie, przedsiębiorca może zwrócić się z wnioskiem o zwrot tej podwyżki do Ochotniczego Hufca Pracy.

#wydawaj świadectwa pracy na czas

Za nie wydanie pracownikowi świadectwa pracy na czas grozi kara od 1 do 30 tysięcy złotych.

Pozostałe zmiany dla firm w 2020 roku

Nie należy zapominać o obowiązujących regulacjach, z których przedsiębiorcy mogli skorzystać już w minionym roku, m.in. 9-procentowy CIT do 2 mln euro przychodów, czy mniejszy ZUS uzależniony od tego ile zarobimy. Ponadto:

#nip na paragonie

teraz na każdym paragonie obowiązkowo musi znajdować się NIP nabywcy – aby sprzedawca mógł wystawić na jego podstawie fakturę. Pamiętajcie przy zakupach i sprzedażach.

#kwota wolna od podatku

Wiadomość dla osób, które na przykład zaczynają biznes. Kwota wolna od podatku pozwoli uniknąć obciążeń podatkowych w pierwszym roku działalności, który jak każdy pewnie pamięta bywa różny. Kwota ta wynosić będzie w 2020 roku 1 360 zł dla dochodów na poziomie do 8000 zł i będzie się zmniejszać wraz z wzrastaniem dochodów.

#wyższy limit na pełną księgowość

O blisko 188 000 zł wzrósł limit przejścia od stycznia 2020 roku na tzw. pełną księgowość (księgi rachunkowe). Firmy które przekroczyły w 2019 roku 8 746 800 zł przychodu będą musiały prowadzić sprawozdawczość na księgach rachunkowych.

Zmianie uległa również wysokość składek ZUS dla przedsiębiorców. Warto zapoznać się z ich poziomem, szczególnie jeśli w 2020 składki wzrosły – rekordowo – niestety 🙁

Aby nie kończyć pesymistycznym akcentem należy przypomnieć, że od 1 stycznia 2020 wejdzie pakiet zwany Przyjazne prawo, którego jednym z elementów jest prawo do błędu. Oznacza to, że nowi przedsiębiorcy, w pierwszym roku swojej działalności nie będą karani przez Urząd Skarbowy za drobne błędy. Otrzymają jedynie pouczenie i nakaz, aby błąd naprawić.

Zmiany, życzenia, pytania

Reasumując w nowym roku życzę przedsiębiorcom spełnienia biznesowych celów i optymalnego poruszania się w obowiązujących przepisach i zasadach.

Jeśli masz pytania związane z najnowszymi zmianami w prowadzeniu działalności gospodarczej, zachęcam Cię do zadawania pytań w komentarzu tego artykułu oraz kontaktu ze mną. Jak się podobało, możesz jak zwykle zalajkować, aby wieść o zmianach poszła dalej …

Jestem bardzo ciekawy, co Ty sądzisz o najnowszych zmianach … Zapraszam do dyskusji w komentarzach …

michał szafrański

Udanego dnia
Michał Szafrański
 

Jeżeli spodobał Ci się artykuł, polub stronę na Facebooku i udostępnij info znajomym …

Autor 

Pasjonat Internetu i przedsiębiorczości. Pomagam firmom sprzedawać więcej w Internecie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *