Witajcie w nowym roku. Poznaj zmiany dla przedsiębiorców 2021. Dziś skupię na zmianach dla mikroprzedsiębiorców, bo zgodnie z noworocznymi postanowieniami chciałbym, aby blog był narzędziem wsparcia szczególnie mikrofirm. Oczywiście każdy przedsiębiorca nadal znajdzie tutaj, coś dla siebie.

Zmiany dla przedsiębiorców 2021 roku

Nowy rok tradycyjnie przynosi Nam, przedsiębiorcom szereg zmian. To nie tylko zmiany podatkowe, czy kasowe, ale i nowe obowiązki. Postaram się wypunktować te najważniejsze zmiany, o których musi wiedzieć przedsiębiorca w 2021 roku.

zmiany dla przedsiębiorców 2021
Czy wiesz jakie zmiany czekają przedsiębiorców w 2021 roku ?

Większe składki ZUS w 2021 roku

Do tego zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Chociaż składki na styczeń 2021 płacone będą dopiero w lutym 2021, ale warto wiedzieć, że niestety będzie to wyższa kwota. Co prawda informacja o składce zdrowotnej będzie znana za kilka dni. Znajdziesz ją w artykule składki ZUS przedsiębiorców na moim blogu.

Mały ZUS Plus 

Równocześnie można skorzystać z możliwości (dobrowolnego) opłacania niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Kwota składek jest uzależniona od osiągniętych przychodów w roku 2020. Jeżeli Twój przychód nie przekroczył 120 000 złotych, to warto zainteresować się tematem tzw. małego ZUS Plus.

Obowiązkowa kasa fiskalna dla kolejnych branż

Jeżeli prowadzisz usługi związane z wyżywieniem, świadczonych wyłącznie przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, od 1 stycznia 2021 musisz rejestrować swoje przychody za pośrednictwem kasy fiskalnej online. Taki sam obowiązek spoczywa również na przedsiębiorcach świadczących usługi krótkotrwałego zakwaterowania. Ponadto musisz mieć kasę, jeśli sprzedajesz węgiel, brykiet i podobne paliwa stałe wytwarzane z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu.

Już od 1 lipca 2021 roku powyższy obowiązek spoczywał będzie na zakładach fryzjerskich i kosmetycznych, firmach budowlanych. Ponadto usługach opieki medycznej przez lekarzy, w tym lekarzy dentystów, czy prawników. Jeżeli prowadzisz np siłownie lub inny obiekt służący poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu – również od 1 lipca 2021 musisz posiadać kasę fiskalną online.

Chociaż o tych obowiązkach i terminach wiadomo było od miesięcy, to biorąc pod uwagę, że powyższe branże najbardziej doświadczyły skutków obecnej trudnej sytuacji, winno się jeszcze raz wydłużyć termin spełnienia tego obowiązku. Inną kwestią jest to, że dawno temu ustalony zwrot na poziomie 700 zł, przy dzisiejszych cenach kas, nie stanowi to nawet połowy kosztów jej zakupu. 

Wzrośnie wynagrodzenie minimalne w 2021

Jeżeli zatrudniasz pracowników, to pewnie już wiesz, że wynagrodzenie minimalne w 2021 wzrośnie o 200 zł i wyniesie 2 800 zł brutto. Jeżeli zatrudniasz pracowników na umowę zlecenie, to pamiętaj, że w 2021 wzrośnie też stawka godzinowa i wyniesie 18,30 zł brutto.

Pozostałe zmiany dla przedsiębiorców w 2021 roku

Robisz zakupy firmowe w Internecie ? Od stycznia 2021 roku zakupy realizowane w sieci, przez przedsiębiorcę będą traktowane tak, jak obecnie konsumenta. Przedsiębiorca będzie mógł np. zerwać umowę zawartą na odległość i ciągu 14 dni i zwrócić towar, bez podawania przyczyny.

Współpracujesz z osobami prawnymi ? Sprzedajesz swoje towary lub usługi spółkom ? Ustawodawca nałożył na nie obowiązek wysyłania sprawozdań o zobowiązaniach wobec dostawców (informacja o praktykach płatniczych). Informacja może pomóc w sprawdzeniu przyszłego partnera handlowego.

Zmiany dla ryczałtowców. Zwiększono limit przychodów uprawniających do ryczałtu z 250 000 euro do 2 mln euro. Dodatkowo prawo do rozliczenia się ryczałtem zyskają m.in. księgowi, architekci, inżynierowie budownictwa, fizjoterapeuci, czy psychologowie.

Jeśli zatrudniasz pracowników na umowę o dzieło od 1 stycznia 2020 musisz zgłosić taką Umowę na specjalnym formularz RUD (Zgłoszenie umowy o dzieło).

2021 rok przyniesie również dla przedsiębiorców nowe podatki i opłaty:

Nazwa podatku Możliwe konsekwencje
Opłata mocowa i opłata OZE Wzrost cen energii 😣 Nie muszę pisać dalej.
Opłata depozytowa od wymiany oleju Masz samochód w firmie ? Zapłacisz więcej przy wymianie oleju
Podatek cukrowy Zapłacimy więcej za napoje słodzone (nie tylko zwykłym cukrem)

Niektórych przedsiębiorców dotyczyć mogą również dotyczyć planów podatku od deszczu, plastiku, czy cyfrowego.

Wsparcie mikroprzedsiębiorców i nie tylko

Jak już wspomniałem skupiłem się na zmianach dla mikroprzedsiębiorców. Chciałbym, aby był narzędziem z praktycznymi wskazówkami dla #mikroprzedsiebiorca i nie tylko. Porozmawiajmy o Twoim biznesie 📱 730 775 333, lub zostaw komentarz 💬 Jeżeli się pośpieszysz możesz odebrać również darmową wejściówkę na szkolenie online z marketingu internetowego. Mówię na nim jak można zwiększyć sprzedaż produktów i usług w sieci. Darmową wejściówkę możesz odebrać na www.trenermarketingu.pl – liczba miejsc jest ograniczana!

Na ten niełatwy dla polskiego i światowego biznesu nowy 2021, przyjmij życzenia, przede wszystkim zdrowia, a biznesowo realizacji wszystkich planów i celów.

Pytania i odpowiedzi : Zmiany dla przedsiębiorców 2021

Tak. Jeżeli Pani przychody nie przekroczyły w roku 2020 kwoty 120 000 zł, może Pani skorzystać z Małego ZUS Plus. Jeśli chodzi o 60 miesięcy, to niższe składki można płacić przez 36 miesięcy w ciągu 60 miesięcy, od momentu skorzystania z tej możliwości po raz pierwszy.
We wspomnianym przypadku z Małego ZUS Plus można skorzystać od 1 sierpnia 2021 roku. Dlaczego ? Ulga na start: do 31 lipca 2019 Preferencyjny ZUS: od 1 sierpnia 2019 do 31 lipca 2021 r. UWAGA: Bardzo ważne jest, aby w terminie 7 pierwszych dni sierpnia zgłosić chęć rozliczenia się w ramach tzw. Małego ZUS Plus. Wyrejestrować i zarejestrować (z nowym kodem) deklarację.
Niczego dodatkowego nie należy składać, poza oczywiście nową deklaracją z uwagi na ewentualną zmianę rocznych przychodów rok do roku.
W przypadku "ryczałkowców" dochód jest połową Twoich przychodów.
W przypadku wykazanej straty, w obliczeniach, w polu przychody wpisujemy 0.

michał szafrański prezentuje zmiany dla przedsiębiorców 2021

Udanego dnia
Michał Szafrański
 

Jeżeli spodobał Ci się artykuł, polub stronę na Facebooku i udostępnij info znajomym …

Autor 

Pasjonat Internetu i przedsiębiorczości. Pomagam firmom sprzedawać więcej w Internecie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *