W czasach brutalnego ataku Rosji na terytorium Ukrainy, każdego dnia rośnie liczba uchodźców, którzy uciekają do Naszego kraju w poszukiwaniu spokoju. Pomagamy jak umiemy. Organizujemy zbiórki darów, żywności i nie tylko. Pomagamy już przybyłym obywatelom Ukrainy. Uproszczone stało się również zatrudnienie Ukraińca, a w zasadzie Ukrainek (bo to głównie obywatelki Ukrainy do Nas aktualnie przybywają).

Zatrudnienie Ukraińca a ZUS

Pomagać można na wiele sposób. Jednym z nich jest zatrudnienie Ukraińca. Mimo, że procedury zatrudnienia obywateli zostały uproszczone to jednak warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

zatrudnienie ukraińca

Po pierwsze, mimo że niektóre źródła piszą że nie jest konieczne numer PESEL, ale warto zadbać aby Nasz przyszły pracownik z Ukrainy miał ten numer. Numer nadawany jest w Urzędach Gminy, lub online, korzystając z wniosku elektronicznego. Ważna jest również automatyczna legalizacja pobytu, która obowiązuje przez 18 miesięcy, licząc od 24 lutego 2022 roku. Obywatel Ukrainy mogą legalnie pracować, jeżeli Pracodawca powiadomi Powiatowy Urząd Pracy (właściwy ze względu na siedzibę firmy) w terminie 14 dni od dnia podjęcia pracy przez obywatela lub obywatelkę Ukrainy.

Mamy już wszystkie dokumenty i co dalej. Czas na rejestrację nowego pracownika w ZUS. Musisz wiedzieć, że proces rejestrowania uchodźcy z Ukrainy nie różni się zbytnio od rejestracji Polaka.

Rodzaj Umowy Kod Ubezpieczenia
Umowa o pracę 01 10 00
Umowa zlecenie 04 11 00

Składki ZUS na ubezpieczenie społeczne i składka zdrowotna pozostaje na obowiązującym poziomie. Pewien problem powstaje w chwili chęci zatrudnienia na Umowę zlecenie osoby poniżej 26 roku życia, która studiowała na Ukrainie. Nie ma jednoznacznej interpretacji, która umożliwia zwolnienie takiego pracownika z rejestracji do ZUS. Bezpieczniej będzie zatrudnienie takiej osoby na Umowę o pracę na okres próbny.

Pamiętaj, że maksymalnie 14 dni od podjęcia pracy musisz poinformować Urząd Pracy o tzw. powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Możesz tego dokonać online, potwierdzając swoich profilem zaufanym.

Jak zatrudnić Ukraińca ?

Mam nadzieję, że już wiesz jak zatrudnić Ukraińca w swojej firmie. Przestrzegam jednak, że pewnie w miarę stabilizowania się sytuacji (wszyscy mamy taką nadzieje, że kryzys minie) zmieniać się będą również regulacje prawne w zatrudnieniu obywateli Ukrainy. Dlatego warto śledzić nowości.

michał szafrański

Udanego dnia
Michał Szafrański
 

Jeżeli spodobał Ci się artykuł, polub stronę na Facebooku i udostępnij info znajomym …

Autor 

Pasjonat Internetu i przedsiębiorczości. Pomagam firmom sprzedawać więcej w Internecie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *