własna działalność a etat

Poznasz teraz moje spojrzenie na temat zakładania i prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Oceń plusy i minusy bycia na swoim. Własna działalność czy etat, oto jest pytanie…

Działalność gospodarcza, plusy i minusy

Zaraz po studiach założyłem działalność gospodarczą i zacząłem pracować na własny rachunek. Nie zaklinam się, że taka forma i pomysł na siebie jest najlepsza, ponieważ etat też ma swoje plusy. Przede wszystkim daje bezpieczeństwo i pewną stabilizację.

własna działalność a etat

Przedsiębiorca, a w szczególności młody, rozwijający własny biznes to wbrew pozorom osoba bardzo zapracowana. Mitem jest, że zakładamy działalność gospodarczą po to, aby mniej pracować. To według mnie bzdura!

Generalnie jest tak, że zakłada się firmę po to, aby mieć pełną kontrolę nad swoim czasem. Na etacie nie mamy pełnej kontroli nad czasem, gdyż godziny pracy są sztywno, lub mniej sztywno ustalone i nie mamy na nie większego wpływu. Do tego dochodzą kwestie urlopowe itd.

Nie do końca prawdziwe jest też to, że we własnej firmie pracujemy dla siebie. Tak zgadza się. To ile zarobimy zależy od natężenia naszej pracy. Ale przede wszystkim przedsiębiorca musi na początku zarobić na opłaty stałe: podatki ( VAT i dochodowy), ZUS, opłaty, ewentualne pensje, wynajem i tak dalej. A potem dopiero pracuje dla siebie i na własne konto. W pracy na etacie nie zauważamy tego, że również najpierw pracujemy na opłaty stałe, bo to co dostajemy na rękę różni się do tego co musi wyłożyć z kieszeni nasz pracodawca. I w tym względzie mamy remis z etatem. Jednak, czy aby na pewno…?

Własna działalność, a podatki

Tutaj wyłania się potęga kosztów w działalności. Mimo, że koszty są równoznaczne z wydawaniem pieniędzy, nie są do końca negatywnym elementem prowadzenia działalności. Przecież kosztem może być nasza inwestycja w siebie i firmę która skutecznie obniży podatek dochodowy, czy VAT z działalności. Inwestycja w komputer, paliwo, telefon, Internet, sprzęt, czy szkolenie sprawi nam wiele przyjemności, ułatwi życie, spełni nasze potrzeby, a jednocześnie zmniejszy to, co musimy płacić – podatki.

Jestem zwolennikiem, aby płacić podatki w Polsce, nawet jeśli zgodzimy się, że one są zbyt wysokie. Bo to przecież tutaj korzystamy z tego, za co płacimy (szpitale, szkoły, uczelnie, policja, straż), ale warto również zoptymalizować koszty jakie ponosi każdy przedsiębiorca. Jeśli chcesz porozmawiać o tym, jak można optymalizować koszty nie tylko w działalności zapraszam do kontaktu.

Chciałbym teraz zwrócić uwagę na coś innego. Wiele osób narzeka na swojego pracodawcę. Oczywiście w większości przypadków problem polega na tym, że pracownik czuje się lub jest niedowartościowany. Tylko, że każdy ma wybór. Sam możesz zostać przedsiębiorcą i zatrudniać pracowników. Kwestia tego, czy masz na to środki, a przede wszystkim odwagę. Idealną sytuacją jest symbioza w firmie. Pracownik rozumie, że jest częścią firmy i to między innymi od jego zaangażowania zależy jej kondycja finansowa (stabilne wynagrodzenie, ewentualne podwyżki i premie). Pracodawca również musi zrozumieć, że jego zyski zależą od wydajności pracowników, a wydajność od stopnia zadowolenia m. in. z wynagrodzenia, chodź nie tylko.

Zajrzyj na www.michalszafranski.pl i sprawdź czym zajmuje się w ramach własnej działalności

michał szafrański

Udanego dnia
Michał Szafrański

Jeżeli spodobał Ci się artykuł, Polub tę stronę! i udostępnij info znajomym …

Autor 

Pasjonat Internetu i przedsiębiorczości. Pomagam firmom sprzedawać więcej w Internecie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *