Dziś mam Wam do przekazania kilka interesujących rzeczy z życia mikroprzedsiębiorcy i nie tylko. Pierwsza kwestia to umorzenie pożyczki w kwocie 5000 zł, wypłacanych przez PUP. Kolejna kwestia to kwestia składania i nie składania deklaracji ZUS w związku z obecną sytuacją. Będzie również kilka zdań o nowych szansach dla przedsiębiorców. Zaczynamy …

Umorzenie pożyczki bez składania wniosku

Nowe regulacje płynące z Tarczy antykryzysowej 4.0, na wniosek Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców umożliwiają umorzenie mikropożyczki (5000 zł) bez składania wniosku! Jak więc Urząd będzie weryfikował to, czy ktoś prowadził działalność nieprzerwanie przez 3 miesiące ? To proste. Wystarczy, że sprawdzi w CEiDG 👍 Co prawda swoim klientom poleciłem przy podpisywaniu umów zapisać przypomnienie w telefonie, o dacie złożenia wniosku. Teraz jeden obowiązek dla przedsiębiorcy z głowy 👏.

umorzenie pożyczki 5000

 

Deklaracje ZUS DRA składać, czy nie składać ?

W związku z tym, że duża część przedsiębiorców skorzystała ze zwolnienia ze składek ZUS pojawiła się wątpliwość, co z deklaracjami ZUS. Czy musimy je składać wraz z ponowną koniecznością opłacania składek (np. do 10 lipca, za czerwiec) ? Jak zwykle postanowiłem zbadać sprawę u źródła. Z uwagi na brak możliwości dodzwonienia się na infolinię ZUS, postanowiłem udać się do placówki osobiście. Jak się okazało warunkiem koniecznym do uzyskania zwolnienia z opłacenia składek było comiesięczne składanie deklaracji ZUS DRA… ale nie wszyscy musieli to robić.

umorzenie pożyczki, a deklaracje ZUS

Zgodnie z obowiązującymi przepisami osoby rozliczające się tylko za siebie (czyli takie, które nie zatrudniają pracowników) nie musiały składać deklaracji DRA co miesiąc. Kiedy zatem zniknie salda WN ZUS, które od kilku miesięcy wiszą na kontach PUE ZUS niektórych klientów i pewnie wielu przedsiębiorców ? Należy uzbroić się w cierpliwość i poczekać. Jak udało mi się ustalić część wniosków o umorzenie składek trafiło do tzw. „ręcznej weryfikacji” i ich sprawdzanie trwa. Ale spokojnie, jeśli nie otrzymaliśmy informacji o odrzuceniu wniosku, to wszystko powinno być w porządku.

Nowe możliwości: Bezzwrotna dotacja na kapitał obrotowy

Jak zapowiada się Tarcza 4.0 ma być ostatnią, jednak niesie ze sobą jeszcze jedną formę wsparcia, dla osób prowadzące działalność gospodarczą. Bezzwrotna dotacja na kapitał obrotowy to z założenia forma wsparcia dla przedsiębiorców, który doświadczyli spadku przychodów o przynajmniej 30%, w dowolnym miesiącu po 1 lutego 2020 roku w porównaniu do poprzedniego miesiąca lub analogicznego okresu ubiegłego roku. Ponadto przedsiębiorca nie może zalegać z płatnościami do ZUS.

Środki można wydatkować na bieżących działalność firmy, m.in. najem lokalu, zakup towaru, opłacenie rachunków itp.

Ile można uzyskać posłużę się przykładem:

Zgodnie ze wzorem „Dotacja =  7845,11 zł * √x”, jeżeli sprawdzi się to co zakłada projekt, to nawet osoba prowadząca działalność jednoosobowo ma szansę na 7 845,11 zł, przez 3 miesięce. Daje to łączną kwotę dotacji na poziomie 23 535,33 zł.

Dotacja będzie pochodzić ze środków unijnych, a ostateczne warunki i kształt będą publikowane na łamach RPO dla danego województwa. Dla województwa świętokrzyskiego trzeba śledzić stronę http://www.2014-2020.rpo-swietokrzyskie.pl/skorzystaj/zobacz-ogloszenia-i-wyniki-naborow-wnioskow

Pamiętajcie: mikro przedsiębiorcy nie zatrudniający pracowników do 10 lipca opłacają składki ZUS za czerwiec.

michał szafrański

Udanego dnia
Michał Szafrański
 
Zachęcam do dyskusji na temat możliwości z jakim może skorzystać mikroprzedsiębiorca i nie tylko, w komentarzach… Pomóż mi i wszystkim przedsiębiorcom tworzyć stronę z praktycznymi radami. Z góry dziękuję za rozwijanie tego materiału.

Autor 

Pasjonat Internetu i przedsiębiorczości. Pomagam firmom sprzedawać więcej w Internecie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *