Filozoficzne, a zarazem egzystencjalne pytanie „jak żyć„, zadaje sobie pewnie bardzo wielu ludzi. Nie odkryje Ameryki, jeśli powiem – musisz systematycznie i konsekwencje odkładać pieniądze – oszczędzać. Ale czy to wystarczy ?

Teraz pewnie myślisz sobie, jak odkładać skoro teraz z trudem jakoś udaje się wytrzymać do kolejnej wypłaty (szczególnie podczas tzw. kryzysu) ?

Niestety matematyki nie da się oszukać. Jeśli masz cykliczne określone wpływy (dochody miesięczne) oraz ponosisz wydatki, to aby być na tzw. plusie musisz spełnić jeden z dwóch, albo najlepiej obydwa warunki na raz:

Zmniejszyć wydatki i zwiększyć dochody.

Jak żyć – wydawaj mniej

Jak żyć i spełnić te warunki ? Prostsze według mnie jest zmniejszenie wydatków. Dlatego długopis w dłoń i kartka na biurko. Spisz wszystkie wydatki, które ponosisz w miesiącu. Potem kilkanaście minut dumania (szczerego) nad tym, które wydatki mógłbyś ograniczyć, a może coś udało by się zastąpić tańszym odpowiednikiem. Nie jestem zwolennikiem jednak drastycznej optymalizacji wydatków. Jakość też ma znaczenie. Wystarczy tylko rozejrzeć się w możliwościach, jakie daje nam konkurencja i można natrafić na lepszą ofertę. Nie bagatelizuj żadnych oszczędności, nawet kilkudziesięciu złotowych.

jak żyć

Jeśli ktoś jest zainteresowany, to może optymalizować swoje wydatki, korzystając z praktycznego programu. W internecie znajdziesz podstawowe wersje darmowych programów do tego celu. Ja jednak wpadłem na genialny pomysł. Stworzę program, nie w wersji podstawowej, a pełnej i udostępnię go na naprawdę atrakcyjnych warunkach. Mało tego przetestuję współpracę z pewną fundacją i większość ceny programu przekaże na rzecz tej fundacji. Jeśli program będzie gotowy napiszę o tym na blogu.

Już dziś ciekawi mnie jaką kwotą zasilę konto fundacji i jak wielka jest siła tych, którym przekaże praktyczny program, a dodatkowo dam możliwość wsparcia pięknych idei, pomocy innym.

Pomoc ofiarowana innym jest zawsze budująca i daje siły do aktywnego działania. W internetowym szkoleniu www.trenermarketingu.pl pomagam wdrażać klientom strategie marketingowe.

michał szafrański

Udanego dnia
Michał Szafrański

Jeżeli spodobał Ci się artykuł, polub stronę na Facebooku i udostępnij info znajomym …

Autor 

Pasjonat Internetu i przedsiębiorczości. Pomagam firmom sprzedawać więcej w Internecie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *