rozliczanie paliwa w firmie

Od 1 lipca 2015 r. wchodzi w życie nowelizacja przepisów, dotyczących podatku VAT od eksploatacji samochodów firmowych. Korzystniejsze będzie rozliczanie paliwa oraz pozostałych kosztów generowanych przez flotę samochodową.

Rozliczanie VAT za paliwo

Na chwilę obecną przedsiębiorcy, którzy używali samochodu w sposób mieszany, czyli częściowo do celów prywatnych, a częściowo dla celów firmowych, mogli odliczyć 50% VAT wynikających z zakupu, leasingu, wynajmu oraz zakupu części oraz konserwacji samochodu. Nie było możliwości odliczenia kwoty VAT zakupu paliwa. Od 1 lipca 2015 r. to się zmieni i będzie możliwe rozliczanie paliwa, a konkretnie 50% VAT za zakupione paliwo do samochodów używanych do użytku firmowego oraz prywatnego..

rozliczanie paliwa w firmie

Matematyka nie kłamie, a suma oszczędności może pozytywnie zaskoczyć. Przyjmijmy, że na jeden samochód firmowy przypada miesięcznie, średnio 500 zł netto (kosztów paliwa), plus VAT w kwocie 115 zł.

115 zł x 50 % = 57,50 zł

57,50 zł x 12 miesięcy = 690 zł / rocznie !

Kwota nie do pogardzenia dla małej firmy, posiadającej jeden samochód wykorzystywany do celów prywatnych i służbowych. Dwa samochody służbowe to ponad 1 300 zł oszczędności.

==========================================================

Pamiętaj

Przepisy prawa ulegają dynamicznej zmianie, dlatego warto zweryfikować aktualność artykułu.

==========================================================

Pozwól, że jeszcze napiszę tylko, że jeżeli masz jakiś problem z księgowaniem zdarzeń w firmie – zachęcam do współpracy o kontaktu na www.michalszafranski.pl/uslugi-ksiegowe Sprawdź!

michał szafrański

Udanego dnia
Michał Szafrański

Jeżeli spodobał Ci się artykuł, polub stronę na Facebooku i udostępnij info znajomym …

Autor 

Pasjonat Internetu i przedsiębiorczości. Pomagam firmom sprzedawać więcej w Internecie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *