Nie jest tajemnicą, że przepisy dotyczące ubezpieczeń dla mikroprzedsiębiorców jak i pracowników dynamicznie się zmieniają. Próba nadążania za zmianami rodzi wielokrotnie pytania do ZUS, dla których odpowiedzi często odwiedzam placówkę ZUS. Dziś chciałbym się z Wami podzielić odpowiedziami na najbardziej nurtujące kwestie.

Najczęstsze pytania do ZUS i udzielone odpowiedzi.

Poniżej znajdują się opis najczęściej zadawanych pytań, na które udało mi się uzyskać odpowiedzi. Pytania kierowali do ZUS przedsiębiorcy, z którymi współpracuje, jak również dotyczyły one sytuacji w mojej firmie. Pozostałe wątpliwości możesz załatwić korzystając ze strony ZUS, możliwe jednak że poniżej uda Ci się znaleźć odpowiednie rozwiązanie.

Pytanie i odpowiedzi do ZUS

Nie. Jeżeli nie zmieniłeś kodu ubezpieczenia, a jedyna zmiana jest spowodowana tym, że odgórnie wzrosły składki ZUS, nie musisz składać deklaracji DRA. Zus zaktualizuje dane za Ciebie.
Tak. Wnioskować o zwolnienie z opłacenia składek ZUS za miesiące wcześniejsze. Środki będą stanowić nadpłatę na Twoim saldzie. Możesz je wykorzystać do opłacenia przyszłych składek lub zwrócić się o zwrot.
Nie. Wykazujemy wszystkie przychody z danego miesiąca, a nie tylko te które dotyczą PKD - dotknięte spowolnieniem.
W przypadku zatrudniania pracowników oraz chęci przejścia z pełnych składek ZUS na mały ZUS plus, wysyłamy deklaracje RCA II, razem z RCA, czyli w lutym (za styczeń).
Jeżeli rozliczasz się tylko za siebie, wysyłamy deklaracje DRA II, razem z deklaracją DRA w lutym (za styczeń).

Dziękuję pracownikom włoszczowskiej placówki ZUS za (w większości) satysfakcjonujące odpowiedzi na zadawane pytania i poruszane kwestie.

pytania do zus

Zawsze kiedy nie będę mógł znaleźć odpowiedzi na pytania na stronie ZUSu lub w Internecie, odwiedzę placówkę i wyjaśnię daną kwestię. Po powrocie opublikuje pytanie i odpowiedź czy to aktualizując ten artykuł, czy napiszę kolejny, praktyczny wpis o zus i nie tylko. Dlatego zachęcam Cię do subskrypcji aktualizacji tego artykułu. Wystarczy kliknąć na czerwony dzwoneczek w dole strony mojego bloga i następnie potwierdzić, klikając w Odbieraj. I gotowe. Kiedy opublikuje, albo zaktualizuje artykuł na blogu, w prawym dolnym rogu Twojej przeglądarki, wyskoczy nieinwazyjne okienko z informacją.

powiadomienia push

Możesz oczywiście skorzystać z zapisu na darmowy biuletyn, a informacja o nowych, praktycznych artykułach trafi wprost na Twojego e-maila:

michał szafrański

Udanego dnia
Michał Szafrański

Autor 

Pasjonat Internetu i przedsiębiorczości. Pomagam firmom sprzedawać więcej w Internecie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *