Oglądając pewną reklamę w telewizji wpadłem na pomysł zestawienia sposobów na oszczędzanie energii, bez większego obciążanie budżetu domowego. Myśli oszczędzanie prądu, zastanawiasz się nad wymianą żarówek, ale wymiana wszystkich żarówek jednocześnie może być kłopotliwe. Ale przecież można podejść do tego sposobem.

Postanowiłem zbadać problem na własnym przykładzie. Wstąpiłem do marketu elektrycznego, wziąłem kalkulator i zacząłem liczyć.

oszczędzanie energii

Oszczędzanie energii : Żarówki LED

Załóżmy, że standardową żarówką, używaną w pokojach jest żarówką o mocy 40 W. Odpowiednikiem takiej zwykłej żarówki jest żarówka led, która pobiera 3 W! Żarówka LED jest jednak droższa. Cena tradycyjnej żarówki wynosi ok. 2 zł. Cena żarówki LED to ok. 10 zł, ale matematyka nie kłamie:

Żarówka tradycyjna

Cena – 2, 00 zł

Użycie energii – 40 W = 0,04 kW

Czas pracy żarówki – 100 godzin

Cena energii elektryczne – 0,62 zł/kWh

Koszty oświetlenia tradycyjną żarówką przez 100 godzin

0,62 zł/kWh · 0,04 kW · 100 h = 2,48 zł

Żarówka LED

Cena – 10,00 zł

Użycie energii – 3 W = 0,003 kW

Czas pracy żarówki – 100 godzin

Cena energii elektryczne – 0,62 zł/kWh

Koszty oświetlenia tradycyjną żarówką przez 100 godzin

0,62 zł/kWh · 0,003 kW · 100 h = 0,19 zł

Wnioski :

Już po ok 350 godzinach używania żarówki LED niweluje się równica w cenie obu żarówek (10 zł – 2 zł = 8 zł) . W kolejnych miesiącach będziemy już oszczędzać. Przypominam, że te kalkulacje odnoszą się do jednej 40 W żarówki. Pomyśl ile masz ich w domu i jaką sumę oszczędności mogą uczynić wszystkie razem. Wszystko pozostaje kwestią skali zużycia energii w Twoim domu.

Dodatkowym argumentem jest to, że średni czas żywotności tradycyjnej żarówki jest krótszy niż dwa lata. Żarówki LED powiadają 2 letnią gwarancję. Wystarczy przynieść taką uszkodzoną żarówkę, wraz z paragonem i otrzymujemy nowy produkt. W przypadku przepalenie zwykłej żarówki musimy kupić kolejną żarówkę (kolejne 2 zł.).

Pamiętaj o tym, że paragon przez okres 2 lat może ulec zniszczeniu, dlatego warto go na początku skserować i odłożyć.

Wszystko ładnie pięknie, ale możesz powiedzieć, że wymiana wszystkich żarówek w domu może okazać się zbyt kosztowna. Recepta ? A kto mówi, aby robić to jednorazowo. 10 zł na miesiąc, czy kwartał nie wydaje się być tak drogie, prawda ?

Oszczędzanie energii, czasu i pieniędzy

W całym, moim pomyślę nie chodzi tylko o to by oszczędzać pieniądze (mogą wydawać się niewielkie), ale mniejsze zużycie prądu to również ochrona środowiska naturalnego oraz budowanie w sobie nawyku, że nawyk oszczędzania z pozoru małych rzeczy może w sumie dać zaskakująco duże rezultaty w skali roku.

Ja zacząłem wdrożyć mój pomysł w życie i wymieniłem żarówkę w kuchni. Żarówki w pokojach i łazience czekają w kolejce. Dołączysz do mnie ? Jeżeli nie w tym momencie, to pomyśl o tym, jeśli spali Ci się kolejna żarówka!

Oszczędzanie energii było przedmiotem e-booka, który możesz pobrać na www.michalszafranski.pl/e/jak-oszedzac-energie-i-czas i zacząć oszczędzać od dzisiaj.

Jeśli masz jakieś wątpliwości co do bezpieczeństwa używania żarówek LED w sklepie poproś o żarówki LED, które nie emitują promieni UV. Z pewnością trzeba unikać instalacji oświetlenia LED, tam gdzie będziemy kierowali wzrok bezpośrednio na źródło światła.

michał szafrański

Michał Szafrański
Udanego dnia

PS: Jeżeli polubisz mój profil, będę bardzo wdzięczny, a Ciebie nie ominie kolejna, ważna informacja.

Autor 

Pasjonat Internetu i przedsiębiorczości. Pomagam firmom sprzedawać więcej w Internecie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *