Wczoraj jeden z przedsiębiorców zapytał mnie o podatek liniowy, kiedy się opłaca i poprosił o symulacje takiego poziomu dochodu, od którego warto myśleć o podatku liniowym. Poniżej wyjaśnię, dlaczego poziom opłacalności podatku liniowego to wg mnie 100 000 zł dochodu ? Mam nadzieję, że znasz różnice między dochodem, a przychodem, ale dla jasności dochód nazwiemy dziś roboczo zyskiem.

Podatek liniowy, a skala podatkowa

Gdy dochód wzrasta, przedsiębiorcy zaczynają rozważać podatek liniowy, jako najbardziej optymalną formę opodatkowania, aby w majestacie prawa płacić mniejsze podatki. W chwili przekroczenia 85 528 zł dochodu (zysku) rocznie, każda złotówka ponad tą kwotę będzie opodatkowania 32%. Dużo ? To dobry czas, aby zainteresować się podatkiem liniowym, który wynosi 19 %.

Podatek liniowy : plusy i minusy

Planując wybór podatku liniowego, musisz pamiętać o kilku warunkach, plusach i minusach jakie niesie za sobą taka decyzja:

PLUSY

  • mniejsza 19% stawka podatku (korzystne dla przedsiębiorców osiągających duże dochody),
  • możliwość odliczania od dochodu składki na ubezpieczenia społeczne, a od podatku – części składki na ubezpieczenia zdrowotne – podobnie jak dla skali podatkowej.

MINUSY

  • brak możliwości rozliczenia z małżonkiem,
  • nie można rozliczać się z samotnie wychowywanym dzieckiem,
  • brak możliwości pomniejszenia zobowiązania podatkowego, o kwotę wolną od podatku,
  • nie można zastosować ulgi na dzieci, innych ulg i odliczeń

Można zatem wysnuć wniosek, że podatek liniowy jest dedykowany dobrze zarabiającym, samotnym i bezdzietnym przedsiębiorcom… czemu tak uważam – zapraszam do lektury artykułu…

Od jakiej kwoty dochodu warto przejść na podatek liniowy ?

Jeżeli w swojej działalności nie przekraczasz kwoty 85 528,00 dochodu rocznie, nie ma co się zastanawiać. Podatek liniowy się w tym przypadku nie opłaca, bo jak dobrze znam matematykę 17% zawsze będzie mniej niż 19%. W chwili przekroczenia 85 528,00 zł poziom opłacalności podatku liniowego, jest uzależniony od kilku czynników. Generalnie można przyjąć, że poziom ten oscyluje w granicach kwoty 100 000,00 zł dochodu (zysku) rocznie, dokładniej 98 700,00 zł (nie uwzględniając odliczeń z tytułu zapłaconych składek zdrowotnych). W takiej sytuacji zarówno prowadząc działalność na podstawie skali podatkowej, jak i podatku liniowego zapłacisz ok. 18 750,00 zł podatku (bez odliczeń z tytułu zapłaconych składek zdrowotnych).

Obliczenia dla tzw. bezdzietnego singla, prowadzącego działalność gospodarczą
Dochody przedsiębiorcy Podatek (skala podatkowa (stawki 17% i 32%))* Podatek liniowy 19%*
88 000 15 500 16 720
95 000 17 571 18 050
120 000 25 571 22 800

* nie uwzględniono odliczanych od podatku składek na ubezpieczenia zdrowotne

Powyższa tabelka pokazuje, w którym przypadku zwycięża opcja skali podatkowej, a kiedy warto zastosować podatek liniowy, aby płacić mniejsze podatki.

Zawsze jest jakaś furtka

W przypadku prowadzenia działalności w formie podatku liniowego, przy jednoczesnym zatrudnieniu na etacie, podatnikowi przysługuje prawo do np. ulgi na dzieci, nadal nie może jednak rozliczać się z małżonkiem, czy samotnie wychowywanym dzieckiem. Dodatkowo, pracując na etacie oraz prowadząc działalność stosując podatek liniowy, konieczne jest złożenie dwóch deklaracji.

Biorąc pod uwagę powyższe, należy dostosować kwotę granicznej opłacalności wyboru formy opodatkowania do swojej sytuacji rodzinnej, zawodowej i finansowej.

Dla kogo podatek liniowy to niekorzystny wybór ?

Z uwagi na powyższe warunki, wyliczenia i ograniczenia podatek liniowy, NIE będzie korzystny w przypadku:

  • przedsiębiorcy samotnie wychowującego dziecko,
  • jeżeli współmałżonek nie pracuje lub niewiele zarabia i rozliczamy się wspólnie (zsumowany wspólny dochód podzielony na dwa jest niższy niż najniższy próg skali).

Dodatkowo z podatku liniowego nie mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi na rzecz swojego byłego pracodawcy, polegających na wykonywaniu tych samych usług.

Pozwólcie, że zobrazuje to na przykładach

podatek liniowy

Kolejny przykład, tym razem przy rozliczaniu się z małżonką

podatek liniowy

Zarabiamy coraz więcej – co z podatkiem ?

podatek liniowy

podatek liniowy

Jak zmienić formę opodatkowania ?

Aby zmienić formę opodatkowania wystarczy złożyć wniosek o zmianę formy opodatkowania do Urzędu Skarbowego, ale tylko do 20 stycznia, dla roku w którym dana forma opodatkowania ma obowiązywać. Ponadto zmiany można dokonać tylko raz na rok. Przykładowy druk wniosku można pobrać poniżej:

Wniosek o zmianę opodatkowania – wzór (pobierz)

Jeżeli posiadasz profil zaufany lub podpis elektronicznych, zmiany formy możesz dokonać również elektronicznie, na formularzu CEIDG-1. Wystarczy się zalogować i dokonać zmian.

Jeśli będziesz miał jakieś pytania i problemy, jak zwykle zachęcam do kontaktu zarówno poprzez rozmowę (730 775 333) jak i komentowanie tego wpisu.

Pamiętaj: Zmiany na formy opodatkowania np. na podatek liniowy można dokonać tylko jeden raz. Dlatego każdy przedsiębiorca musi podejmować decyzje w oparciu o własną biznesową i finansową rzeczywistość. Należy jednak pamiętać, że przepisy podatkowe dynamicznie się zmieniają, a dane są aktualne, na dzień pisania wpisu. Mam nadzieję, że artykuł pomoże w wyborze…

michał szafrański

Udanego dnia
Michał Szafrański

Jeżeli spodobał Ci się artykuł, polub stronę na Facebooku i udostępnij info znajomym …

Autor 

Pasjonat Internetu i przedsiębiorczości. Pomagam firmom sprzedawać więcej w Internecie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *