Każdą budowę rozpoczynamy od wykonania projektu i planu. Dziś podpowiem Ci jak odpowiedni plan dnia może pomóc Ci w realizacji zadań biznesowych. Planowanie to proces optymalnego wykorzystania czasu, dlatego warto nauczyć się tej umiejętności, aby móc efektywnie kroczyć w kierunku osiągania celów, nie tylko firmowych.

Jak zaplanować dzień ?

Czas rozpocząć budowanie planu dnia. Żyjemy w dobie Internetu, dlatego warto skorzystać z aplikacje, które pomogą nam w planowaniu. Można wykorzystać zwykły notatnik w Twoim telefonie lub skorzystać z bezpłatnego narzędzia Google, takiego jak Google Calendar. Podczas tworzenia planu:

  • zapisuje wydarzenia/zadania od razu, kiedy się o nich dowiem,
  • określam czas, rozpoczęcia i zakończenia zadania lub wydarzenia,
  • określam częstotliwość wydarzenia, czy jest to zadanie jednorazowe, czy cykliczne,
  • tworzę plan na cały tydzień, uwzględniając np cykliczne pisanie posta na blogu, codzienne obowiązki biznesowe i zobowiązania wobec klientów.

plan dnia

Pamiętaj o wprowadzeniu do organizera zadań, które wymagają kilka dni aktywności. Dla przejrzystości warto skorzystać z kolorów. Każdy kolor odnosi się do rangi danego zadania. Np czerwone tło lub czcionka to priorytety, zielone – zadania średniej rangi, żółty – zadania mniej ważnej. Kolory można traktować również do podziału zadań na np. prywatne i firmowe.

Planowanie zadań

Na planowanie zadań można patrzeć w perspektywy dnia, tygodnia, miesiąca czy roku. Długoterminowe planowanie pozwala rozłożyć poszczególne działania na dłuższy okres czas, co sprawia, że realizacja danego działania jest mniej uciążliwa. Odkładanie wykonania zadań na później sprawia, że gdy przyjdzie to „później” nakłada się wiele obowiązków.

W przypadku pisania artykułów czasami tracę wątek i wenę. Wtedy zapisuje część artykułu, a kiedy coś wpada mi do głowy kończę go i publikuje.

Po wypisaniu listy zadań należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  1. Czy musisz to wykonać teraz (określ ramy czasowe dla zadania) ?
  2. Czy ty to musisz zrobić ?
  3. Co potrzebujesz do realizacji zadania ?

Weź głęboki oddech i do pracy. Wszystkie pilne zadania, które musisz wykonać osobiście powinno się wykonywać bez wymówek i rozpraszania się. Lepiej zakończyć sukcesem jedno zadanie niż rozpraszać się, angażując w kilka projektów jednocześnie.

michał szafrański

Udanego dnia
Michał Szafrański

Spodobał Ci się ten materiał i okazał się dla Ciebie pomocny ?! Chcesz, abym publikował częściej i więcej … Zapraszam do wsparcia projektów pomocy marketingowej dla mikroprzedsiębiorców i edukacji finansowej dzieci i młodzieży…

Jeżeli spodobał Ci się artykuł, polub stronę i udostępnij info znajomym …

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Autor 

Pasjonat Internetu i przedsiębiorczości. Pomagam firmom sprzedawać więcej w Internecie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *