Dobiegają końca konsultacje biznesplanów kursantów Projektu „LGD-owskie wsparcie w biznesowym starcie”. Przez ostatnie dni prowadzę konsultacje biznesplanów, doradzam i koryguje biznesy uczestników, tak aby jak najwięcej pomysłów na biznes zostało wcielone w życie. Pomysły naprawdę są różnorodne, a na ich realizacje przyszli przedsiębiorcy mogą otrzymać wsparcie finansowe w kwocie 21 000 zł, oraz wsparcie pomostowe. Życzę powodzenia całej 15-tce.

konsultuje biznespalny

Uczestnikom przypominam, aby zwracać na spójność:

  • charakterystyki Nas – jako przedsiębiorców,
  • jak najdokładniejszym zbadania rynku (wraz ze źródłami cytowanych badań i analiz),
  • dokładna musi być też analiza klientów/odbiorców (podaj jak najwięcej informacji o swoich klientach, a łatwiej ich Ci będzie szukać),
  • pamiętaj o zagrożeniach i szansa, mocnych i słabych stronach Twojego biznesu. Jak pokazały konsultacje w każdym biznesie można rozbudować analizę SWOT
  • uzasadnij poszczególne zakupy i podaj realną wielkość koszty i przychodu.

Jeśli biznesplan będzie gotowy warto oddać go komuś, nie związanemu z jego tworzeniem (członkowi rodziny, znajomemu) do przeczytania. Podaj Twojemu „recenzentowi” również Kartę ocen biznes planu, aby mógł obiektywnie sprawdzić czy Twój plan biznesowy zawiera wszystkie punktowane elementy. Dlaczego wskazałem na Kartę oceń ? Ponieważ jest to zestawienie tego, co będzie w Naszym biznes planie punktowane. Zapoznanie się z tym dokumentem, w mojej ocenie jest obowiązkowe, zaraz po Regulaminie, wniosku, wzorze biznesplanu oraz spisaniu wszystkich niezbędnych kosztów.

Staram się, aby biznesplan nie był tylko potrzebny, aby otrzymać dotacje na założenie firmy, ale również drogowskazem dla Twojego biznesu. Aby za kilka miesięcy sprawdzić, gdzie jesteśmy – a gdzie zakładaliśmy że będziemy.

michał szafrański

Udanego dnia
Michał Szafrański

Jeżeli spodobał Ci się artykuł, polub stronę na Facebooku i udostępnij info znajomym …

Autor 

Pasjonat Internetu i przedsiębiorczości. Pomagam firmom sprzedawać więcej w Internecie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *