Reklama na Facebooku

Facebook to nie tylko portal społecznościowy, na którym kontaktujemy się ze swoimi znajomymi, ale i narzędzie do promocji siebie i swojej firmy w internecie. Reklama na Facebooku staje się bardzo popularna. Dziś zaprezentuje jak krok po kroku zrobić reklamę na fejsie i przy okazji podpowiem jak na niej nie zbankrutować.

Reklama na Facebook

Czas rozpocząć reklamowanie się Facebook. Nie muszę chyba pisać, że aby to zrobić, na tym GIGA serwisie społecznościowym należy posiadać na nim konto i zalogować się. Zanim skonfigurujemy pierwszą reklamę musimy określić dwie kwestie:

 • co chcemy reklamować (napisz swoje produkty i usługi),
 • określić zasięg reklamy (czy działasz lokalnie, czy regionalnie, a może globalnie),
 • do kogo chcemy trafić (określ kim są Twoi klienci).

reklama na facebooku

Wyjmij kartkę i długopis i zapisz te informacje, wejdź na Facebooka, a następnie wykonaj kilka prostych kroków:

 1. Wejdź na zakładkę Utwórz reklamę (boczne menu, albo tutaj),
 2. Wybierz co chcesz promować. Czy fanpage, czy stronę internetową, post, czy film,
 3. Chcąc reklamować stronę wybieramy Skieruj klientów do witryny,
 4. Potwierdź wybór klikając w Utwórz konto reklamowe,
 5. Wybierz strefę czasową i walutę w jakiej chcesz rozliczać Twoją kampanie,
 6. W kolejnym kroku musimy zakreślić parametry potencjalnych odbiorów. To ważny krok bo jak możesz się domyśleć im bardziej szeroki zasięg, tym drożej, ale jeśli działasz na całym polskim rynku to może się opłać (wszystko zależy od optymalizacji parametrów). Określ wiek, płeć, zasięg geograficzny reklamy. Określ również budżet projektu, zarówno dzienny jak i całkowity,
 7. W następnym kroku określasz format naszej reklamy i to co marketingowcy lubią najbardziej : nagłówki, opisy i słowa kluczowe oraz dodane do reklamy zdjęcie (niezwykle istotne), ale o tym później
 8. Wystarczy już złożyć zamówienie, jednak zanim to zrobisz to polecam Ci przeczytać artykuł do końca, a poznasz strategię jak optymalnie wykorzystać nagłówek, opis i zdjęcie.

Nie można iść w kierunku, że szukamy tylko tanich reklam. Zadbajmy odpowiednie konwertowanie, czyli o to aby koszt kampanii nie przekroczył finansowych jej efektów. Inaczej mówiąc jeśli Twój produkt kosztuje np 27 zł, to w tym kontekście nawet 5-7 zł za pozyskanie klienta przez Facebooka jest jak najbardziej do zaakceptowania.

Jak reklamować się na Facebooku prawie za darmo

Właśnie obejrzałem rewelacyjny materiał i natychmiast muszę się nim z Tobą podzielić. Mam nadzieje, że Daniel się nie obrazi. Tworząc kampanie na Facebooku możesz dojść do wniosku, że płacimy Facebookowi za wiele rzeczy, za wyświetlenia, za laiki, za komentarze … i nawet komentarze lik-ów, a nam chodzi przecież o ruch na stronie. Za moment zdradzę Ci jeden z rewelacyjnych sposobów jak łatwo i efektywnie gromadzić ruch na Twoją stronę firmową, sprzedażową, czy sklep internetowy.

Recepta jest prosta. Napisz post na swoim Fanpage z krótką informacją o stronie oraz (obowiązkowo) linkiem, na którym chcesz mieć ruch. Link poprzedź tekstem np. „więcej szczegółów znajdziesz na”, aby dodatkowo wymusić działanie na odwiedzających Twój post. Z Facebookiem rozliczaj się jednak tylko za polubienie posta. Testowałem tą metodę i wyobraź sobie, że zdecydowana większość osób zanim polubi Twój post (a Facebook zabierze Ci pieniądze) kliknie na link. Jednym z powodów jest to, że button (przycisk) like jest pod linkiem, a wiele osób przed kliknięciem chce zobaczyć czy warto coś polubić. To tylko jeden z genialnych sposobów na efektywną reklamę na Facebooku.

Ile kosztuje reklama na Facebooku ?

Aby odpowiedzieć na pytanie ile kosztuje reklama na Facebooku, musimy określić dokładne słowa kluczowe, zasięg oddziaływania reklamy oraz grupę potencjalnych odbiorców reklamy. Pamiętaj, że płacisz Facebookowi za określone czynności (wyświetlenia, kliknięcia Twojej strony itp.), dlatego optymalizacja tych elementów sprawi, że po prostu wydasz mniej na reklamę. Przeprowadzono analizę kosztów reklam, wśród polskich fraz reklamowych na Facebooku. Koszty należy podzielić na te, które ponosimy za wyświetlanie reklamy (CPM – koszt tysiąca odsłon reklamy) oraz koszt za kliknięcie w link (CPC). Średni koszt tysiąca wyświetleń naszej reklamy wyniósł w analizowanych przypadkach ok. 0,25 zł. Jeśli chodzi o średni koszt za kliknięcie w reklamę, wynosił on odpowiednio 0,64 zł. Można płacić również za każdego like oraz fana na Fanpage. Sądzisz, że to dużo ?! Ja też tak myślę. Pamiętaj o tym, że to średnia stawka, są wyższe i niższe. To właśnie odpowiednia optymalizacja sprawia, że korzystamy z tych niższych stawek.

Za każdym razem, kiedy tworzę kolejną kampanię reklamową na Facebooku staram się dostosować koszty danej reklamy do potencjalnych zysków. Inaczej dobiera się słowa kluczowe do oferty produktów lub usług za 20 zł, inaczej za 200 zł, a inaczej za 2000 zł. Jeśli miałbyś jakieś pytania dotyczące tworzenia reklamy na Facebooku, zapraszam na www.michalszafranski.pl/kontakt. Kto pyta, nie błądzi.

==================================================================

Jak rozpocząć blogowanie ? www.michalszafranski.pl/blogowanie

==================================================================

michał szafrański

Udanego dnia
Michał Szafrański
Jeżeli spodobał Ci się artykuł, Polub tę stronę! i udostępnij info znajomym …

jak pozycjonować stronę internetową

Bestseller Dnia

zBLOGowani.pl
Przeczytaj poprzedni wpis:
wybór formy opodatkowania
Wybór formy opodatkowania

Przed nowym przedsiębiorcą stoją ogromne wyzwania jak również obowiązki. Jednym z nich jest wybór formy opodatkowania. Już na etapie składania...

Zamknij