Już od początku 2018 roku już właściciele mikroprzedsiębiorstw zostaną zobligowani to sporządzania i wysyłania jednolitego pliku kontrolnego. Aby potwierdzić wysyłkę konieczny będzie elektroniczny podpis lub profil zaufany. Jako że to drugie rozwiązanie jest bezpłatne na nim dziś się skupie i pokaże jak krok po kroku swój zaufany profil założyć.

Po co Ci właściwie profil zaufany ?

Profil zaufany działa jak elektroniczny podpis i możesz nim potwierdzić tożsamość np. sprawdzając swoje punkty karne, dane w dowodzie osobistym, dane PESEL czy ostatnio wykorzystywane do potwierdzenia wysyłki jednolitego pliku kontrolnego (JPK).

Jak założyć profil zaufany ?

Pamiętaj profil zaufany założyć musisz osobiście. Działa on jak podpis internetowy, więc również osobiście musisz go potwierdzić. Ale spokojnie to nic trudnego. Zacznij od wejścia na stronę obywatel.gov.pl/zaloz-profil-zaufany – spokojnie to bezpieczna Ministerialna strona. Mamy dwie opcje założenia własnego profilu:

  • w punkcie potwierdzającym,
  • przez internet poprzez np. internetowe konto bankowe (szybciej).
profil zaufany
Co to jest profil zaufany ?

Pierwotnie zrobiłem to z wykorzystaniem konta bankowego. W końcu już raz potwierdzałem swoją tożsamość w banku (oczywiście Twój bank musi mieć taką opcje – mBank ma!). Jednak jeśli planujesz potwierdzanie dokumentów, korzystając z nie do końca bezpiecznych łącz internetowych, np. publiczne WiFi, warto zainteresować się tych drugim sposobem założenia profilu zaufanego. Gdy jednak zależy Ci na szybkim potwierdzeniu wykonaj kilka kroków:

  1. Wejdź na stronę profilu zaufanego (tutaj).
  2. Wybierz logo Twojego banku i po prostu się do niego zaloguj.
  3. Twój bank poprowadzi Cię krok po kroku i GOTOWE.

Pamiętaj jednak, o bezpieczeństwie i każdorazowo loguj się z bezpiecznych łącz internetowych, ponieważ jeśli założysz profil z wykorzystaniem konta internetowego, dla potwierdzenia swojej tożsamości, trzeba być zalogowany do banku internetowego. Dlatego podpowiem Ci jeszcze jeden sposób na założenie profilu zaufanego – z potwierdzeniem w punkcie potwierdzającym. W tym celu:

  1. Wejdź na stronę http://pz.gov.pl/pz/index.
  2. Zarejestruj się wypełniając formularz.
  3. Pozostała już wizyta w wybranym punkcie potwierdzającym i potwierdzenie założenie profilu zaufanego. Masz na to 14 dni od złożenia wniosku.
  4. Aby znaleźć najbliższy punktu potwierdzających, wejdź na stronę pz.gov.pl/pz/confirmationPointAddressesList kliknij Filtr i wybierz np. miejscowość i kraj. Wiesz już gdzie znajduje się najbliższy punkt potwierdzający ? Pamiętaj masz 14 dni na odwiedziny w placówce. Zabierz ze sobą dowód osobisty, zapamiętaj wprowadzony adres e-mail i numer telefonu.

Możesz również założyć i potwierdzić profil zaufany poprzez Pocztę Polską, z wykorzystaniem Portalu Envelo www.envelo.pl/profil-zaufany-epuap Złożony wniosek potwierdzamy na poczcie, dowodem osobistym.

Profil zaufany ważny jest przez okres 3 lat, ale można go przedłużać. Wystarczy wpisać sobie w telefon „przypomnienie”.

Profil zaufany, a jednolity plik kontrolny

Pisząc ten artykuł mam w pamięci to, że aby potwierdzić wysłanie jednolitego pliku kontrolnego (sporządzanie i wysyłanie dla wszystkich podatników VAT, obowiązkowe od 2018 roku) konieczne jest posiadanie podpisu elektronicznego lub właśnie profilu zaufanego. O tym jak sporządzić i wysłać jednolity plik kontrolny pisałem w artykule www.michalszafranski.pl/jednolity-plik-kontrolny. Znajdziesz tam również informacje kiedy i jak używa się profilu zaufanego dla potwierdzenia wysyłki dokumentów.

Szukasz pomocy księgowej? Zapraszam do kontaktu www.michalszafranski.pl/uslugi-ksiegowei współpracy

michał szafrański

Udanego dnia
Michał Szafrański
Jeżeli spodobał Ci się artykuł, polub mnie na Facebooku i udostępnij info znajomym …

Autor 

Pasjonat Internetu i przedsiębiorczości. Pomagam firmom sprzedawać więcej w Internecie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *