Kilka dni temu pisałem jak skutecznie się motywować. Dzisiaj poznasz sposoby na osiąganie celów, czyli jak osiągnąć swój cel?

polub

youtube facebook

Na początek warto, abym przypomniał kilka zasad. Może wydawać Ci się to banalne, ale abyś mógł ocenisz te metody polecam po prostu wdrożyć je w życie. Sam działam według tych prostych zasad na co dzień.

Osiąganie celów : Wyznacz swój cel

Kiedy mam do wykonania jakieś zadania, zaczynam od nazwania swojego celu. Nad moim biurkiem wisi kartka z aktualnym celem, który mam zrealizować. Zaczynam go pragnąć. Napoleon Hill w swojej przełomowej książce, „Myśl i bogać się”, słusznie stwierdził, że:

punktem wyjścia wszystkich osiągnięć jest pragnienie. Należy o tym stale pamiętać. Słabe pragnienie przynosi słabe wyniki, tak samo jak niewielka ilość ognia daje małe ciepło.

Dla większej motywacji możesz wyobrazić sobie co zrobisz, jeśli uda Ci się osiągnąć swój cel. Taka miła wizualizacja na dobry początek drogi do sukcesu. Wykonanie celu musi być jednak realne. Stawiam sobie ambitne zadania, jednak do tego stopnia ambitne, do jakiego mogę sobie wyobrazić, że jestem w stanie je wykonać.

Osiąganie celów : Podziel cel

Jeśli mam przed sobą trudne zadanie, osiąganie celów nie jest łatwe. Zazwyczaj biorę do ręki specjalny druczek, na którym dzielę moje zadanie na mniejsze. Jeśli Twoim celem jest np. 10 000 zł na samochód zastanów się, co może Ci przynieść pierwszy tysiąc złotych. Zarobienie 1 000 zł wygląda już zdecydowanie lepiej niż 10 000 zł. A przede wszystkim realnie. Dojście do celu głównego to powielanie tego pierwsze kroku.

Określ plan działania

Wspomniany druk to mój swoisty plan działania na co dzień. Zawiera on cel główny, a poniżej podział na cele podrzędne. Ważne jest abyś określił, co będzie Ci potrzebne do osiągnięcia każdego z celów podrzędnych. Chodzi o umiejętności i narzędzia. Jednak kluczową sprawą jest określenie daty rozpoczęcia i zakończenia prac nad danym zadaniem. Można dla większej dyscypliny określić również dokładną godzinę. Pamiętaj nie jest istotne tempo, ale konsekwencja, systematyka i dyscyplina. Każdego dnia zbliżaj się do realizacji zadania, choćby o jeden krok. Nie spiesz się. Przemyśl na tym na spokojnie. Dla oszczędności czasu daje Ci w prezencie wzór mojego formularzu:

Pobierz Formularz

Wystarczy pobrać, wypełnić i powiesić w widocznym miejscu w Twoim pokoju, czy biurze. I przede wszystkim zakreślać kolejne, wykonane zadania.

osiąganie celów

Wygraj wojnę, bitwa po bitwie

Nie wiem jak Ty, ale ja potrafię cieszyć się nawet z najmniejszej rzeczy, jaką uda mi się zrobić. Pewnie to pobudza mnie do działania i utwierdza w przekonaniu, że jeżeli udało się z tym, to może uda się z czymś większym. Tobie również polecam taki styl. Nie bagatelizuj małych sukcesów, a ciesz się z ich osiągnięcia. Od czasu do czasu nagradzaj się za mały sukces. A co, przecież zasłużyłeś …

Nie szukaj wymówek

Na szczęście oduczyłem się szukać wymówek. Wiem jednak, że to może być problem. Łatwo jest zgonić winę za niepowodzenie na kogoś lub coś. To dobre dla mięczaków i tchórzy. Prawdziwy wojownik wie, że liczy się kreatywność. Jeśli ta metoda nie przynosi spodziewanych rezultatów, to potraktuj to jako doświadczenie i spróbuj innej drogi. Bywa, że jedno podejście do czegoś nie wystarczy. Potrzeba spróbować ponownie, może innym sposobem. Większość czynności można przecież wykonać kilkoma metodami. Wystarczą chęci do testowania nowych rozwiązań.

Spróbuj określić co może ograniczać Cię w osiągnięciu celu ? Następnie wypisz co, albo kto może pomóc Ci przeskoczyć tą przeszkodę. Może jest ktoś kto przybliży Cię do celu, a przy okazji oszczędzi to co masz najcenniejszego – czas.

Jeżeli jednak cel, mimo wielu prób okaże się zbyt wielki warto przynajmniej na chwilę odpocząć od jego realizacji. Nie mówię, aby całkiem go zaniechać, ale odpocząć, nabrać dystansu, a może czas przyniesie Ci inne pomysły, lepsze rozwiązania. Pamiętaj również o relaksie. Nie możesz nakręcać się zbytnio na osiągnięcie tego celu jak najszybciej. Dlatego określ jasne granice pracy i odpoczynku, aby uniknąć efektu wypalenia.

Kopiuj drogę Mistrzów

Zdradzę tutaj, że moim zadaniem jest zgromadzenie funduszy na kosztowną rehabilitacji, a celem głównym jest baardzo kosztowny zabieg operacyjny w USA, który może usprawnić mój sposób poruszania. Zacząłem szukać dróg realizacji tego celu. Tak natrafiłem na mojego biznesowego mentora, który pomógł mi określić plan działania i na co dzień pomaga mi w realizowaniu poszczególnych kroków opartych o biznes w sieci. Ty również możesz odszukać osób, które pomogą Ci w osiąganiu Twoich celów i zamierzeń. Staraj się wybierać osoby, które osiągnęły już ten cel, czyli były tam gdzie tych chcesz dopiero dotrzeć. Takie osoby mają praktyczną wiedzę jak można realizować zadania. Zapytaj o przydatne wskazówki lub pomoc.

Pamiętaj, jeżeli chce osiągnąć jakiś cel, nazwij go, poświęć kilkanaście minut na określenie planu oraz tego, co Ci jest potrzebne do realizacji tego celu i konsekwentnie oraz systematycznie realizuj plan punkt po punkcie. Nie szukaj wymówek, ani nie zwalaj winy na niepowodzenie na innych. Wszystko jest w Twoich rękach. Samo przeczytanie, nawet najlepszego artykułu nie zbliży Cię do sukcesu. Musisz zacząć aktywnie przybliżać się do Twojego celu już od dziś.

Zarabianie w Internecie, jako cel

Jednym z często określanych celów jest zarabianie w internecie i nie tylko. Nie jest to łatwa droga, ale możliwa. Praca zdalna kusi, a blogowanie to tylko jeden z pomysłów na praktyczne wykorzystanie Internetu. Zapraszam Cię do rozmowy online na temat motywacji, marketingu i nie tylko, na www.trenermarketingu.pl. Aby zarezerwować darmową wejściówkę na webinar wystarczy postępować zgodnie ze wskazówkami na stronie.

michał szafrański i osiąganie celów

Udanego dnia
Michał Szafrański

Jeżeli spodobał Ci się artykuł, Polub tę stronę! i udostępnij info znajomym …

Autor 

Pasjonat Internetu i przedsiębiorczości. Pomagam firmom sprzedawać więcej w Internecie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *