Dziś podpowiem Ci, o czym pisać bloga. Polecam moim partnerom biznesowym na początku drogi właśnie założenie bloga. Sposób jak założyć bloga możesz znaleźć na moim specjalnym kursie online. Jeśli przebrniesz przez proces instalacji, stoisz przed dylematem wyboru tematu swojego bloga.

O czym pisać bloga i rozpocząć blogowanie ?

Posłużę się radami, które udzielam moim kursantom na początku ich drogi do osiągania swoich celów w biznesie internetowym. Temat bloga najłatwiej wyłonić ze swoich pasji i zainteresowań. Jeśli nie wiesz co jest Twoją pasją i nie wiesz o czym pisać bloga, zastanów się :

  • czym się interesujesz,

  • co umiesz robić i robisz chętnie,

  • za co jesteś chwalony,

  • na temat czego mógłbyś mówić godzinami,

  • czego mógłbyś mnie nauczyć,

  • jakie strony śledzisz w internecie i jakie książki lub czasopisma czytasz :).

Warto określić też, kto będzie czytelnikiem Twojego bloga. Nazwij tą grupę, Twoją grupą docelową, do której pomogę Ci dotrzeć. Ustal czy będą to raczej mężczyźni czy kobiety, w jakim wieku ? Ponadto czym się zajmuje i gdzie lubią spędzać czas w internecie i poza nim. Zastanów się dłużej nad tym, jakie ta grupa może mieć problemy, jakich informacji szuka i jakie zadaje pytania. Wszystko notuj na kartce, aby Ci nic nie umknęło.

o czym pisać

Bywa jednak tak, że nie mamy sprecyzowanej pasji i zainteresowań. Jeśli tak jest w Twoim przypadku przed Tobą dłuższa, ale na pewno możliwa droga do prowadzenia dochodowego bloga i kreowania wizerunku. Skontaktuj się ze mną, wykorzystując zakładkę kontakt na blogu, a pomogę Ci wybrać najbardziej odpowiedni dla Ciebie temat.

Pomysły na bloga

Czas na pomysły na bloga. Twój blog może przybrać wiele ciekawych form. Podam Ci kilka możliwości, a Ty wybierz która forma jest dla Ciebie najwygodniejsza.

Poradniki – blog w formie poradnika prowadzi się stosunkowo łatwo, polecam takie rozwiązanie szczególnie początkującym. Zastanów się jakie pytania i problemy mogą mieć członkowie Twojej grupy docelowej. Opracuj odpowiedzi na te pytania i masz gotowe pomysły na praktyczne artykuły w formie poradnika.

Pamiętnik, czyli o Tobie – blog może być relacją z Twojego codziennego działania. Jeśli na przykład przedmiotem Twojego bloga jest odchudzania. To ciekawym pomysłem na blog będzie relacja z Twoich codziennych zmagań z kilogramami. Pokaż wszystkim jak ćwiczysz, jak przygotowujesz dietetyczne jedzenie, pochwal się efektem Twojego treningu. Objaśniaj metody, które testujesz i podrzucaj czytelnikom ciekawostki i nowości.

Blog video – pozostajemy w tematyce odchudzania. Uzupełnieniem Twojego artykułu może być relacja video (na żywo), którą możesz wgrać na YouTube i opublikować na blogu tak, jak to ja zrobiłem. Jeśli nie wiesz jak opublikować film video na blogu skorzystaj z artykułu jak wstawić film na stronę. Istotne z punktu widzenia popularności Twojego bloga jest również to, że dzięki YouTube możesz w jednej chwili dotrzeć do kilkudziesięciu, a nawet kilkuset widzów. Z doświadczenia wiem również, że nagranie filmu trwa kilka minut, a napisanie artykułu …. sam się przekonasz ile.

Fotoblog – odpowiednikiem Twojego videobloga może być fotoblog. Czyli jak sama nazwa wskazuje blog ze zdjęciami. Jeżeli jesteś podróżnikiem, albo pasjonatem fotografii możesz przekazywać to, co inni chcieliby powiedzieć, w postaci zdjęć. Każde zdjęcie ma jednak swoją historię, więc warto, abyś dołączył krótki opis do swojego foto.

Jak jeszcze pisać bloga ?

Recenzje – polecam swoim partnerom biznesowym systematyczne czytanie książek, czy poradników. Po pierwsze czytanie książek to trening dla naszego umysłu, po drugie możemy uzupełniać naszą wiedzę w danej dziedzinie, a po trzecie do każdej książki możemy zrobić własną recenzje. Możesz zaprezentować najbardziej ciekawe wnioski po jej przeczytaniu i podzielić się nimi na blogu. I artykuł gotowy. Jeśli chciałbyś abym polecił Ci jaką książkę na początek biznesowej drogi to polecam Ci książkę.

Wywiady – ciekawą formą artykułu na blogu jest wywiad. Możesz napisać do eksperta z Twojej branży z prośbą o udzielenie Ci wywiadu. Możesz to zrobić w formie wysłania pytań jak również wywiadu przeprowadzonego za pośrednictwem np. komunikatora Skype, który można nagrać i opublikować na blogu. Pamiętaj, że po Twojej stronie musi być opracowanie tematyki rozmowy oraz pytań. Z przyjemnością udzielę Ci Twojego pierwszego wywiadu.

Relacje z wydarzeń – jeśli interesujesz się branżą fitness, warto uczestniczyć w pokazach, szkoleniach i spotkania z trenerami. Jeśli interesuje się motoryzacją warto podziwiać jakiś rajd na żywo. Nie zapomnij o umieszczeniu relacji z takiego wydarzenia.

Odpowiedzi na pytania czytelników – jeżeli na blogu opublikujesz już kilka artykułów czytelnicy zaczną zadawać Ci szereg pytań, tak jak to się dzieje na przykładzie moich blogów. Oprócz tego, że dla budowania relacji Twoim obowiązkiem jest odpowiadanie na pytania czytelników to jeszcze możesz ich użyć jako tematu kolejnych wpisów, np. na pytanie o liczbę powtórzeń danego ćwiczenia w pierwszym tygodniu treningu, publikujesz materiał, w którym pokazujesz jak to było na początku i prezentujesz dokładną liczbę powtórzeń, w każdym kolejnym tygodniu ćwiczeń.

Konkursy – Z konkursem wiąże się nagroda. Jeśli możesz zaoferować swoim czytelnikom ciekawy upominek, za udział w interesującym konkursie to sam się przekonasz w jakim tempie zwiększy się liczba czytelników Twojej witryny. Ludzie mają w genach chęć rywalizacji, a słowo nagroda jest dodatkowym magnesem.

Tematy na bloga

Jak widzisz tematy na bloga i forma jego prowadzenia zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Aby pomóc Ci w wyborze tematów poniżej przygotowałem listę przykładowych tematów, jakie możesz poruszać na blogu:

Fitness & Odchudzanie Skuteczne Programy treningowe
Jak przygotować lekkie śniadanie ?
Ile ćwiczyć, a ile odpoczywać ?
Czego unikać w swoim jadłospisie ?
Sport Piłka nożna
Siatkówka
Koszykówka
Motoryzacja Jak negocjować cenę auta ?
Opinia na temat nowej Toyoty Yaris.
Relacja z Rajdu Barbórki

Ciekawe czy wiesz już o czym pisać bloga ? Jeżeli nadal szukasz koncepcji na blog, który może zarabiać zapraszam do kontaktu i współpracy. A może chcesz zwiększyć sprzedać w swojej firmie. Dołącz do www.trenermarketingu.pl i sprzedawaj więcej przez Internet.

michał szafrański

Udanego dnia
Michał Szafrański

Jeżeli spodobał Ci się artykuł, Polub tę stronę! i udostępnij info znajomym

Autor 

Pasjonat Internetu i przedsiębiorczości. Pomagam firmom sprzedawać więcej w Internecie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *