Jedna z moich klientem prowadzi internetowy sklep z zabawkami (jeśli kogoś by to interesowało to www.zabawkicelinka.pl). W przypadku niemal każdego sklepu ważne są stany magazynowe. Kilkanaście minut i powstał arkusz ewidencja magazynu w Excelu. Stworzyłem darmowe narzędzie, które może wykorzystać dziś każdy do ewidencjonowania stanów magazynowych. Wystarczy Pakiet Office (lub darmowy LibreOffice).

Jak działa ewidencja magazynu w Excelu ?

Mój arkusz ewidencji magazynu w Excelu jest bardzo prosty. Jeżeli posiadasz podstawowe umiejętności w zakresie Excela możesz bez problemu go obsługiwać, a nawet dowolnie modyfikować. Oczywiście rozmawiamy o wprowadzaniu tylko towarów handlowych, czyli w przypadku mojej klientki są to zakupione zabawki – bez kosztów transportu/przesyłki itp.

ewidencja magazynu w Excelu
Prowadzenie magazynu w Excelu z emeszmag

Wszystko rozpoczyna się od dokumentu zakupu (np. faktury zakupu). Wpisujemy do arkusza: daty zakupu, numery dokumentu i poszczególne pozycje na fakturze. Ważne aby dokładnie przepisać nazwy zakupionych towarów handlowych. Dodajemy również ilość i cenę jednostkową i wartość (brutto), po jakiej zakupiliśmy towar.

W przypadku sprzedaży danego produktu, otwieramy arkusz emeszmag, klikamy jednocześnie klawisze Ctr+F i wpisujemy w wyszukiwarkę produkt sprzedany. Zmieniamy ilość dostępnych na magazynie produktów:

Przykład:

Jeżeli podczas wprowadzania faktur zakupu, kupiliśmy 2 sztuki, teraz zmieniamy tą wartość na 1. Analogicznie jeśli kupiliśmy 1 sztukę, zmieniamy na 0.

Dla uzupełnienia ewidencji przechodzimy do żółtej strony arkusza emeszmag. W wierszu, w którym znajduje się dany produkt, wpisujemy: datę sprzedaży, numer faktury, imię i nazwisko kupującego oraz cenę sprzedaży.

Tak uzupełniany arkusz pozwoli da nam wiedzę, ile danego towaru posiadamy, po jakiej cenie go kupiliśmy i komu sprzedaliśmy, a to są fundamentalne informacje dla każdego handlowca.

Wiem że program może wydawać się prymitywny i istnieją inne (sam pracuje nad bardziej funkcjonalnym rozwiązaniem), ale jeżeli chcesz ewidencjonować swój magazyn przy jego użyciu – ZUPEŁNIE ZA DARMO – zapraszam Cię do pobierania tego, gotowego, darmowego Arkusza emeszmag:

Arkusz emeszmag Microsoft Excel – 8 kb – POBIERZ

Arkusz emeszmag LibreOffice – 12 kb – POBIERZ

Instrukcja obsługi Arkusza emeszmag – 442 kb – POBIERZ

Pozostałe usługi księgowe

Jeżeli potrzebujesz dodatkowej pomocy księgowej przy obsłudze swojej działalności zapraszam na www.michalszafranski.pl/uslugi-ksiegowe. Jeśli masz pomysł na modyfikację tego arkusza, albo chcesz podzielić się opinią na jego temat, zapraszam do śmiałego komentowania tego artykułu.

michał szafrański

Udanego dnia
Michał Szafrański

Spodobał Ci się ten materiał i okazał się dla Ciebie pomocny ?! Chcesz, abym publikował częściej i więcej na temat prowadzenia magazynu w firmie … Zapraszam do wsparcia projektów pomocy marketingowej dla mikroprzedsiębiorców i edukacji finansowej dzieci i młodzieży…

Jeżeli spodobał Ci się artykuł, polub stronę i udostępnij info znajomym …

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Autor 

Pasjonat Internetu i przedsiębiorczości. Pomagam firmom sprzedawać więcej w Internecie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *