Nowe odsłony wsparcia dla firm podczas kryzysu, rodzą kolejne pytanie dla kogo tarcza antykryzysowa 2.0 ? Założenia dystrybucji środków pomocowych w tym wydawaniu ukierunkowane są na pomoc branżom, które zmuszone były znacznie ograniczyć swoją aktywność biznesową. Dziś  pomogę Ci odpowiedzieć na pytanie czy tarcza antykryzysowa 2.0 jest dla Ciebie ?

Dla kogo tarcza antykryzysowa 2.0 ?

dla kogo tarcza antykryzysowa
Podpowiem Ci dla kogo tarcza antykryzysowa dla przedsiębiorców

Jak już wspominałem, aby odpowiedzieć sobie na pytanie dla kogo tarcza antykryzysowa, w nowym wydaniu 2.0 musisz sprawdzić swoje wiodące PKD. Ale zanim sprawdzisz to odpowiedz sobie na trzy pytania :

  • czy zatrudniasz od 1 do 9 pracowników (w przeliczeniu na pełne etaty),
  • Twoje obroty lub suma bilansowa wynosi mniej niż 2 mln euro,
  • czy odnotowałeś spadek obrotów o minimum 30 % od 1 kwietnia do 31 grudnia 2020 r, lub od 1 października do 31 grudnia 2020 w porównaniu z analogicznym okresem w 2019 roku.

To jaką subwencje otrzyma mikroprzedsiębiorca zależy od tego, jakiego rzędu spadek osiągnął:

  • 18 000 zł na pracownika – w przypadku spadku od 30 do 60 %
  • 36 000 zł na pracownika – w przypadku spadku od 60 do 100 %

Przykład 1:

Pan Jan prowadzi niewielką firmę, o obrotach nieprzekraczających 2 milionów euro obrotów rocznie. Zatrudnia 2 pracowników. Pierwszy na pełen etat, drugi (pracuje jako pomocnik) na pół etatu. Dodał sobie przychody za wskazane miesiące i zanotował ich spadek w ostatnim okresie o 33%. Na jakie wsparcie może liczyć ?

W moim przekonaniu, Pan Jan może otrzymać środki w wysokości 27 000 zł (18 000 zł x 1,5 etatu).

Należy przy tym pamiętać, że jest to subwencja, a jej umorzenie w 100% jest uzależniony od utrzymania zatrudnienia w 2021 roku. Dlatego przed podjęciem decyzji o sięgnięciu po wsparcie, powinieneś przeanalizować perspektywę prowadzenia działalności w 2021 roku.

Pełne założenia programu znajdują się w regulaminie dostępnym tutaj. Na stronie Polskiego Funduszu Rozwoju znajdziesz również prezentacje Programu Tarcza 2.0. Znajdziesz w niej informacje o kodach PKD jakie obejmuje wsparcie oraz pozostałych warunkach korzystania ze wsparcia. W poniższej prezentacji znajdziesz również odpowiedź na to, jak i gdzie złożyć wniosek i na co możesz wydać środki:

Polecam również odwiedził dział pytania i odpowiedzi na stronie PFR, aby rozwiać dodatkowe wątpliwości.

Tarcza 7.0

Od pierwszego lutego ruszyła możliwości wnioskowania do ZUS. Chodzi zarówno o ponowne świadczenia pomostowe oraz ponowną możliwość zwolnień z ZUS. Pełne informacje znajdują się na stronie www.zus.pl. Dziś jednak byłem w Placówce ZUS i muszę powiedzieć, że jak zwykle uzyskałem satysfakcjonujące odpowiedzi. Podobnie jak powyżej musisz sprawdzić czy Twoje wiodące PKD uprawnia Cię do skorzystania z tego wsparcia. Ponadto uzyskane przychody w jednym z dwóch miesięcy przed miesiącem, w którym składasz wniosek muszą być niższe, co najmniej o 40% w stosunku do przychodów uzyskanych w miesiącu poprzednim lub w analogicznym miesiącu roku poprzedniego.

Chciałbym uprzedzić jednak, że liczy się wiodące PKD, które mieliśmy wpisane w CEIDG przed 30 listopada 2020 roku. Wszelkie próby zmiany PKD w tym momencie są nieskuteczne 😉

Jeśli nie jesteś pewny jak sprawdzić swoje PKD zachęcam Cię do zapoznania z artykułem www.michalszafranski.pl/jak-sprawdzic-pkd-firmy. Wracaj tu jednak szybko i poznaj nowe szansę na wsparcie.

Dodatkowe wsparcie w Powiatowych Urzędów Pracy

To nie koniec możliwości. Powiatowe Urzędy Pracy ruszyły wystartowały z naborami wniosków o udzielenie dotacji dla mikro i małych przedsiębiorstw określonych branż na podstawie rozporządzenia rozdział 3 ustawy tratującej o obecnych zagrożeniach. Nie będzie zaskoczeniem, że też istnieje katalog PKD uprawniający do skorzystania z tej możliwości wsparcia (w dużej mierze te branże się pokrywają). Sprawdź czy Twoje wiodące PKD znajdują się w § 7 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 stycznia 2021 r. w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek dzisiejszych zagrożeń.

Jeżeli odnalazłeś w swoje to kolejnym warunkiem uzyskania wsparcia jest spadek obrotów (o minimum 40%) w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku, w stosunku do miesiąca poprzedniego. O resztę warunków warto zapytać w swoim Powiatowym Urzędzie Skarbowym. Warto się zainteresować tematem, ponieważ może chodzić o wsparcie w kwocie 5 tysięcy złotych.

Pytania i odpowiedzi : Dla kogo tarcza antykryzysowa ?

Nie. Przestój tutaj rozumiany jest jako spowolnienie spowodowane COVID-19. Jeżeli spadek przychodów osiągnąć wymagany poziom i spełnione zostały pozostałe warunki, można starać się o wsparcie.
Zasadniczo nie ma przeciwskazań do tego, aby ubiegać się o wsparcie pomostowe i zwolnienie ze składek, będąc na zwolnieniu. Oczywiście jeżeli nasze przewodnie PKD upoważnia o ubieganie się o pomoc i poziom spadku przychodów jest wystarczający.
Tak chodzi o porównanie sum przychodów z wybranych okresów. Następnie należy te łączne przychody po prostu analogicznie porównać.
Subwencja z PFR - Tarcza 2.0: do 28 lutego 2021 Tarcza 7.0 (ZUS) - do 31 marca 2021 Wsparcie z Powiatowych Urzędów Pracy - do 31 marca 2021
Tak. Jeżeli masz stratę to starają się o wsparcie w polu dochód wstawiamy 0.

michał szafrański

Udanego dnia
Michał Szafrański
 

Jeżeli spodobał Ci się artykuł, polub stronę na Facebooku i udostępnij info znajomym …

Autor 

Pasjonat Internetu i przedsiębiorczości. Pomagam firmom sprzedawać więcej w Internecie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *