Jeśli chcesz wgrać pliki strony na swój serwer wygodnie jest do tego celu użyć tzw. protokołu FTP. Co to jest FTP i od czego rozpocząć wgrywanie plików na serwer dowiesz się z tego krótkiego poradnika.

Co to jest FTP ?

FTP to najprościej mówiąc protokół pozwalający przenosić pliki w obrębie wielu komputerów z wykorzystaniem Internetu (połączenia sieciowego) 💻. Najczęściej protokół ftp wykorzystywany jest przez firmy hostingowe, które po opłaceniu serwera udostępniają dane dostępowe do FTP (nazwę hosta, login/użytkownik, hasło).

Dla swoich projektów wykorzystuje hosting Cyberfolks, Każdy klient otrzymuje dane dostępowe do swojego serwera. Są tam też dane do konta FTP, z pomocą którego łatwo można wgrywać i edytować pliki strony.

co to jest ftp

Narzędziem, które wykorzystuję do obsługi protokołu FTP jest darmowy program FileZilla. Program ma tak skonstruowany interfejs (polska wersja) że obsługa przypomina korzystanie z okienek systemu operacyjnego Windows.

Wgrywanie plików na serwer

Aby rozpocząć wgrywanie plików na serwer wykonaj kilka kroków:

  1. Zainstaluj Program FileZilla. Polską wersję programu możesz pobrać bezpłatnie na FileZilla.
  2. Dodaj nowe konto poprzez Plik – Menadżer stron… – Nowy adres
  3. Uzupełnij formularz po prawej stronie o : Serwer, Użytkownik/login, Hasło. Opcję Protokół oraz Szyfrowanie : pozostaw bez zmian; Typ logowania dla możliwości wpisania hasła zmień na : Normalna.
  4. Powyższe dane powinieneś otrzymać po zamówieniu serwera drogą e-mailową.
  5. Aby wgrać pliki na serwer wystarczy w lewym oknie Programu FileZilla wybrać lokalizację pliku jaki masz zamiar wgrać na serwer, a po prawej stronie wybrać prawidłową lokalizację pliku na serwerze, który umożliwi wyświetlenie strony. Podkreślam prawidłową, ponieważ aby strona wyświetlała się publicznie pod wskazanym adresem, plik strony musi być musi być umieszczony w folderze wybranej domeny jak również w folderze public_html.

Blogowanie

Jak już pewnie wiesz, moją pracą i pasją jest blogowanie oraz Internet. Dzięki znajomości obsługi FTP mogę z łatwością publikować na serwerze pliki i zdjęcia, jak również modyfikować swoje strony internetowe. Jeżeli Ty również chcesz rozpocząć przygodę z blogowym biznesem, bardzo chętnie pomogę Ci zacząć. Podpowiem jak go biznesowo wykorzystać.

Zdaje sobie sprawę, że wgrywanie plików na serwer nie jest rzeczą prostą dla początkującego internauty. Dlatego właśnie jeśli mimo prób nie uda Ci się tego wykonać prawidłowo proszę o kontakt 📞, a pomogę Ci to wykonać krok po kroku. Możesz również zostawić kilka słów komentarza.

Zostań Mistrzem Marketingu razem z www.trenermarketingu.pl

michał szafrański

Udanego dnia
Michał Szafrański

Pytania dotyczące FTP możesz zadać w komentarzach, możesz też polubić artykuł na Facebooku – będzie mi miło…

Autor 

Pasjonat Internetu i przedsiębiorczości. Pomagam firmom sprzedawać więcej w Internecie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *