Stop Oszustom

0 komentarzy

Za nami spotkania z przedstawicielami Policji – dzielnicowymi, których przedmiotem jest poinformowanie mieszkańców o możliwych zagrożeniach z tytułu osób, oszukujących metodą na tzw. „wnuczka czy policjanta”. Przy okazji czwartkowego spotkania w Nieznanowicach z Panem Dzielnicowym asp. Adamem Ciesielskim oraz xxxxx chciałbym podzielić się praktycznymi radami, którymi podzielili się z nami stróże prawa.

Panowie policjanci udzielili kilku wskazówek, które przytoczę jako przestrogę:

  • nie przekazujemy nikomu, żadnych pieniędzy na podstawie rozmowy telefonicznej,
  • jeżeli chcemy pomóc finansowo członkowi rodziny, niech odwiedzi nas osobiście, albo wyśle osobę z rodziny lub kogoś kogo znamy,
  • policja NIE prosi obywateli o pieniądze w celu prowokacji i ujęcia kogoś na tzw. gorącym uczynku,
  • w przypadku kiedy ktoś dzwonił do nas, podając się za członka rodziny, policjanta, operatora telefonicznego, przedstawiciela firmy energetyczne i prosi o pieniądze, albo wpłatę na konto, zaleca się o takim zdarzeniu powiadomić policję pod numerem 997,
  • bądźmy ostrożni podczas podpisywania jakichkolwiek umów z niezapowiedzianymi przedstawicielami handlowymi. Zawsze można poprosić, aby osoba przyszła za kilka dni, a w tym czasie sprawdzimy (albo poprosimy o sprawdzenie członka rodziny) wiarygodności przedstawionej oferty.

Należy również uważać na domokrążców i handlarzy, którzy pod pretekstem sprzedaży drobnych rzeczy (często będących bublami), dopuszczają się kradzieży mieszkań. Jak podali funkcjonariusze, takie procedery są coraz częstsze. Jeśli mamy jakiekolwiek podejrzenia co do osób, które Nas odwiedzają, mamy prawo do nie wpuszczenia takiej osoby na naszą posesję czy mieszkanie, pod groźbą zawiadomienia policji.

Policjanci uczulili również mieszkańców na działalność niektórych osób pochodzenia romskiego, którzy oferują zazwyczaj podrobione produkty jubilerskie, a nie rzadko dopuszczają się kradzieży.

Na pożegnanie funkcjonariusze jeszcze raz poprosili o zgłaszanie podejrzanych sytuacji po numer alarmowy 997. Uczciwi nie muszą się przecież obawiać kontroli policji, a możemy uratować naszych sąsiadów od nieszczęśliwego wypadku.

Dziękujemy Panom Policjantom za odwiedziny i cenne wskazówki.


Kategorie:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Spartakiada 2016
Zamknij