Składki ZUS przedsiębiorców

Wysokość składki ZUS przedsiębiorców podlega ostatnimi czasy corocznym zmianom. Niestety z tendencją do podnoszenia składek, które to zjawisko łatwo można „wytłumaczyć” wzrostem minimalnych i średnich wynagrodzeń. Ale nie czas na politykę. W tym miejscu znajdziesz aktualne składki ZUS dla właścicieli firm, z podziałem na firmy z małym i pełnym ZUS-em.

Wysokość składek ZUS firm

Czas na konkrety. Wysokość składek ZUS dla firm jest uzależniony od tego czy pierwszy raz zakładasz firmy (płacisz tzn. mniejszy ZUS), czy jesteś właścicielem biznesu przez co najmniej 2 lata. Jak można się domyślić tzn. mniejszy ZUS to niższe składki, ale tylko przez pierwsze 2 lata działalności:

składki zus przedsiębiorców

Minimalne składki ZUS dla przedsiębiorców (PEŁNE SKŁADKI)
(obowiązują styczeń – grudzień 2017)

Ubezpieczenie zdrowotne : 297,28 zł

Ubezpieczenie emerytalne : 499,28 zł*

Ubezpieczenie rentowe : 204,62 zł*

Ubezpieczenie chorobowe : 62,67 zł*

Ubezpieczenie wypadkowe : 46,04 zł*

Fundusz Pracy : 62,67 zł

RAZEM : 1 172,56 zł

*Razem ubezpieczenie społeczne : 812,61 zł

Minimalne składki ZUS dla nowych przedsiębiorców (tzw. mały ZUS)
(obowiązują styczeń – grudzień 2017)

Ubezpieczenie zdrowotne : 297,28 zł

Ubezpieczenie emerytalne : 117,12 zł

Ubezpieczenie rentowe : 48,00 zł

Ubezpieczenie chorobowe : 14,70 zł

Ubezpieczenie wypadkowe : 10,80 zł

Fundusz Pracy : –

RAZEM : 487,90 zł

A co jeśli pracujemy na etacie (zarabiamy minimalną krajową i pracodawca opłaca za nas składki), wtedy jako firma płacimy jedynie składkę zdrowotną – aktualnie – 297,28 zł

Jak płacić składki ZUS ?

Najwygodniej składki ZUS płacić, wykorzystując do tego celu swoje internetowe konto bankowe. W moim banku to właśnie regulowanie opłat ZUS, US poprzez bank, powoduje brak opłat miesięcznych za konto. Należy pamiętać, że termin opłat ZUS mija do 10 dnia miesiąca, płatne za miesiąc poprzedni. Czyli 10 kwietnia 2017 roku, zapłaciłem składki za miesiąc marzec 2017 (czyli 03 2017). Jak już pisałem w artykule p.t. jak założyć firmę, po założeniu działalności gospodarczej należy odwiedzić najbliższy oddział ZUS i zgłosić się do ubezpieczeń jako przedsiębiorca. W szczególności dotyczy to ubezpieczenie chorobowego, którego chęć opłacania musimy właśnie zgłosić.

Pozwól, że technicznie, jak płacić składki ZUS pokaże Ci na przykładzie mojego konta internetowego w Banku Zachodnim WBK. Po zalogowaniu klikamy górnym menu „PRZELEWY I PŁATNOŚCI”, następnie „ZUS”, po czym uzupełniamy kwoty składek, oznaczamy tym wpłaty i potwierdzamy dokonanie przelewu. Składki ZUS w niektórych bankach pogrupowane są właśnie w bloki:

  • ubezpieczanie zdrowotne,
  • ubezpieczenie społeczne – gdzie dodajemy składkę emerytalna, rentowa, chorobowa i wypadkowa,
  • fundusz pracy.

Przelew dla pełnego ZUS

Jeśli nadal masz wątpliwości co do składek ZUS lub chciałbyś zoptymalizować ponoszone koszty w firmy to zapraszam na www.emesz.pl. Porozmawiajmy o biznesie, księgowości, marketingu i nie tylko.

michał szafrański

Udanego dnia
Michał Szafrański
Jeżeli spodobał Ci się artykuł, Polub tę stronę! i udostępnij info znajomym …
Wypełnij Ankietę i odkryj tutaj możliwości Internetu…

jak pozycjonować stronę internetową

Bestseller Dnia

zBLOGowani.pl
Przeczytaj poprzedni wpis:
RIS_n
emesz.pl w RIS

Miło mi poinformować, że firma emesz.pl Michał Szafrański znalazła się w Rejestrze Instytucji Szkoleniowych RIS o numerze ewidencyjnym 2.26/00040/2017.

Zamknij