Wielu osobom pojęcia aktywa i pasywa kojarzą się z trudną i skomplikowaną ekonomią i rachunkowością. Postaram się jednak w sposób praktyczny odkryć te pojęcia i rozróżnić aktywa i pasywa w Twoim domu.

Aktywa i pasywa w domu

Jestem po lekturze Bestsellera Roberta Kiyosaki – Bogaty ojciec, biedny ojciec, w której Autor – guru internetowego biznesu w jasny sposób pokazuje co jest aktywem, a co pasywem w domowym gospodarstwie – naprawdę polecam tę książkę. Aktywa, to jednym zdaniem środki finansowe, i nie finansowe, które przynoszą (generują) korzyści finansowe. Pasywa natomiast, to środki które te pieniądze odbierają.

W świetle tych dwóch definicji można by się zastanowić, czy np. mieszkanie czy dom, w którym mieszkasz, czy samochód są to aktywa, czy pasywa ?!

To na pewno oznaka Twojego poziomu bogactwa, ale nie są to Twoje aktywa. Ponieważ zarówno dom/mieszkanie (remonty, koszty utrzymania, czynsze, itd) jak i samochód (np. tankowanie, serwis) sprawia, że te dobra musisz zaliczyć po stronie pasyw. Ponieważ na ich utrzymanie musisz wydawać pieniądze.

A co jest przykładem aktywów?

Odpowiem na to pytanie, pytaniem – a co przynosi Ci pieniądze?

  • wynagrodzenie (jeśli pracujesz na umowę lub … nie na umowę),
  • zysk na działalności (jeśli posiadasz zyskowną działalność)
  • zyski kapitałowe (jeśli posiadasz zyski z tytułu obrotu na rynku finansowym)
  • dodatkowe wynagrodzenia (tzw. „fuchy”, umowy zlecenia, dzieło itp)
  • otrzymane prezenty, spadek (nigdy nie wiadomo co nas może pozytywnie, finansowo zaskoczyć)

Tak jak w każdym przedsiębiorstwie, tak i w gospodarstwie domowym powinieneś dbać, aby Twoje pasywa nie przekraczały wartości aktywów.

Jeśli pojawią się nadwyżki, nie zapomnij aby jej część przeznaczać na wypoczynek i relaks jako nagrodę za to, że jesteś tak skutecznym ekonomistą we własnym domu. Lwią część oszczędności powinna być reinwestowana, aby oszczędności dołączyły do grona aktywów. Dlatego nie zapomnij o regularnym oszczędzaniu i tworzeniu finansowego bufora bezpieczeństwa.

aktywa i pasywa

Ciekawi mnie, czy masz podobne spojrzenie na temat aktywów i pasywów we własnym gospodarstwie domowym? Czekam na ciekawe komentarze.

Blogowanie narzędzie od budowania aktyw

Dziś jestem wydawcą, bloggerem, administratorem kilku internetowych projektów. Zapytasz mnie czy blogowanie może być stylem życia ? Odpowiadam, dla mnie jest! Praca w domu, w zaciszu własnego pokoju jest dla mnie stylem życia i przyjemnością. Od jakiegoś czasu jestem również trenerem marketingu i rachunkowości. Podpowiadam jak skutecznie prowadzić księgowość w firmie, tworzyć skuteczne kampanie marketingowe swoich produktów i nie tylko. Jeszcze nie wiesz jak rozpocząć blogowanie. Skorzystaj z mojego wsparcia, aby zacząć i się rozwinąć.

michał szafrański

Udanego dnia
Michał Szafrański

Jeżeli spodobał Ci się artykuł, polub stronę na Facebooku i udostępnij info znajomym …

Autor 

Pasjonat Internetu i przedsiębiorczości. Pomagam firmom sprzedawać więcej w Internecie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *